| somerandomdude713 a întrebat:

Am observat pe site-ul Universitatii Politehnica Timisoara, la rezultatele de admitere din 2018 ca pe coloana "Admis la" sunt anumite abrevieri ale sectiilor. De exemplu: DH, LH, TH, DK, TK, etc. Ce inseamna? Care sunt care?

Răspuns Câştigător
| Atticus13 a răspuns:

Sunt codurile domniilor, de exemplu eu am LM fiind la calculatoare și tehnologia informației.
DH=ac informatica(la distanță) cu taxă
LH=ac informatica fără taxa
TH=ac informatică cu taxă
DK=inginerie electronică, telecomunicații și tehnologii informaționale (la distanță) cu taxă
TK=inginerie electronică, telecomunicații și tehnologii informaționale cu taxă
LK=inginerie electronică, telecomunicații și tehnologii informaționale fără taxă
Deci ai prima litera D inseamna ca e la distanță, T inseamna cu taxă, iar L inseamna fără taxă.
Daca mai ai E înaintea acestor litere, înseamnă că secția respectiva e cu predare în engleză.
Si abrevierile H e info, K e electronică, M e calculatoare si tehnologia informației, iar O e ingineria sistemelor