| maximadi1999 a întrebat:

Salut, am primit la fizica si trebuie ca eu sa fac problema si, si sa o REZOLV este vorba despre o bucata de trunchi circulara si trebuie sa aflu
centrul de greutate, dar facem o gaura circulara pe acea bucata de bustean dar nu in mijloc si este umpluta cu plumb, si centru de greutate nu o sa mai fie in mijloc asa cum trebuia sa fie si ar trebui sa aflu unde este centru de greutate.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. frumoasă problemă.
Centrul de greutate al truhchiului fără plumb. Centrul de greutate după ce dai gaura în el. Să îl numim C1.
Centrul de greutate al găurii pline de plumb, să îl numim C2. Centrul de greutate final se va afla pe dreapta C1C2. Ca să îl afli poziționezi greutățile în C1 și în C2, și faci cu o regulă de trei simplă împățirea acele distanțe invers proporțional cu cele două mase. Fain și frumos. Oricum au trecut 4 ani de atunci și nu îți mai pasă.