| Crys_Christopher_1998 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari.
Ce materii fac la profilele Stiinte Sociale si Filologie? Din ce dau bacul si matematica pana in ce clasa fac la fiecare.Nu imi prea place matematica! laughing)
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Salut! Eu am facut Stiinte Sociale. Daca nu iti plac materiile bazate pe matematica iti recomand sa mergi aici. Matematica o sa faci in toti cei 4 ani dar nu te gandi ca o sa fie ca la profilul de mate-info sau SN. O sa ai 1-2 ore pe saptamana de matematica dar o sa fie foarte usoara si de prin a 11-a daca ai noroc si de un profesor bun o sa fie o ora de relaxare si in care sa te pregatesti pentru materiile importante pentru BAC. Fizica si Chimie o sa faci pana in clasa a 10-a dar astea le faci peste tot si la fel nu include o materie foarte grea si doar ce e esential sa stii in viata. In schimb acest profil se bazeaza mult pe Istorie si Romana, adica in fiecare an o sa ai 4-5 ore din fiecare pe saptamana. Dar daca iti place mai mult sa inveti ceva citind decat sa rezolvi niste probleme e un profil mult mai usor. Bacul se da la Romana si Istorie obligatoriu iar la alegere din Logica pe care o inveti doar la Liceu si cuprinde toata materia esentiala pentru Bac maxim 10 pagini sau Geografie, Psihologie si altele.

| Crys_Christopher_1998 explică (pentru RzV28):

Mulțumesc! Chiar as vrea sa merg pe Stiințe Sociale dupa raspunsul tau happy si da eu zic ca este mai ok sa invat ceva citind decat sa rezolv o problema.
Dar despre filologie stii ceva? big grin, oricum multumesc pentru acel raspuns!

| RzV28 a răspuns (pentru Crys_Christopher_1998):

Din cate stiu eu filologia se bazeaza si mai mult pe romana si pe o limba straina. In rest in mare e asemanator doar ca e putin mai greu si se intra si cu medie mai mare si profesorii au asteptari mai mari de la tine la materile de baza fata de SS.

| Crys_Christopher_1998 explică (pentru RzV28):

Am inteles!
Mulțumesc mult!
Merg pe SS laughing
Deci la SS nu dau bacul din mate din cate am inteles mai sus?

4 răspunsuri:
| Cosmin0023 a răspuns:

Matematică, biologie, fizică, chimie. O sa faci până în clasa a 10-a(inclusiv a 10-a). Iar BAC-ul îl vei da din Istorie/geografie. Română, engleză/franceză( dar nu sunt sigur)