| Xander112 a întrebat:

Salut. Am și eu câteva întrebări legate de tensiunea asta dintre Ucraina și Rusia:

1. In caz că pornește un război între cele 2, Romania e obligată să intervină?

2. Daca cumva intervine și Romania, pot părăsi țara pe timp de război?

3. Se știe ceva despre dorința Romaniei de a ajuta Ucraina? Sau nu s-a declarat nimic?

Ca să nu existe dubii, in caz de război eu vreau sa părăsesc țara... poate sunt un laș, nu zic nu, dar părerea mea e că într-un război nu există cei buni și cei răi. Daca ne angajam la un conflict, toți suntem vinovați în aceeași măsură. Nu accept ideea că cei puternici stau in buncăre bine mersi, iar noi restul, sărăcia, ne dăm viața pentru ei. Deși Romania e tara mea, nu mi-aș da viața pentru ea. Cei de la conducere nu și-au dat niciodată interesul să ne ajute, de ce i-aș ajuta eu acum? Va mulțumesc de răspunsuri, dau și funda

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu o sa existe nici un razboi, e doar o mascarada politica a lui Putin ca sa le arate rusilor ca inca mai poate si sa-l voteze iar... si NATO s-a bagat in hora sa nu para chiar ca nu le pasa.

In cel mai nefericit caz o sa fim implicati indirect sprijinind ucraina dar fara trupe, doar o sa le dam resurse.

Ce nu inteleg oamenii e ca articolul 5 din tratatul NATO specifica faptul ca un atac asupra unei tari membre se considera automat un atac asupra intregii aliante care va raspunde militar pentru sprijinirea aliatului. Un astfel de moment ar fi similar cu criza rachetelor din cuba si ar fi un test existential pentru alianta pe care nu vrea sa-l vada nimeni deoarece e putin probabil sa mai supravietuiasca multi oameni ca sa-l vada.

Cat despre grija ta. In caz de razboi armat total, nu prea o sa fie nici un loc sigur pe planeta, poate in jungla dar ma indoiesc ca o sa supravietuiesti acolo prea multa vreme. In general, cel mai sigur loc in care poti fi in timpul razboiului e in armata pentru ca acolo ai acces la armament si resurse.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu e obligata ca Ucraina nu e membra nato. Va fi obligata doar daca se pornesc actiuni comune ale tarilor membre ue sau nato.

2. nu, daca e razboi in adevaratul sens al cuvantului cum au fost cele 2 razboaie mondiale nu paraseste nimeni tara, din contra esti obligat sa mergi la lupta daca faci parte din populatia recrutabila.

3. se stie, Romania are aceeasi pozitie a nato si ue si anume de partea Ucrainei in cazul unei agresiuni armate. Pana acum nato a declarat ca va ajuta cel mai probabil cu armament si cu tehnica militara nu efectiv cu oameni.

Ca sa nu existe dubii in caz de Razboi nu iese nimeni din tara sub nicio forma.Ba mai mult esti obligat sa revii pe teritoriul tarii in maxim 10-15 zile daca faci parte din populatia recrutabila odata ce a fost declansata starea de razboi / asediu pe teritoriu tarii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Dacă ești apt pentru serviciul militar și se declară mobilizare națională, nu.
3. Nu se știe. Dar România nu se amestecă într-un conflict militar internațional, într-un război de capul ei. Facem parte din NATO.
Deși Romania e tara mea, nu mi-aș da viața pentru ea.
Ești cetățean al acestei țări. Nu prea știi ceînseamnă să fii cetățean. Ca cetățean alacestei țări, țara are obligația să îți apere viața. O face și acum, chiar dacă tu nu ești conștient de asta și nu simți asta. Iar tu ca cetățean al acestei țări. ai obligația să o aperi în caz de război. Dacă refuzi să o faci, legea te pedepsește.

| Mosotti a răspuns:

1 - Daca incepe bubuiala intre Ukraina si Rusia, Romania va trimite soldati acolo ca de, suntem in NATO, si cum NATO va apara Ukraina, asta e.

2 - Poti sa pleci unde vrei, ca razboi aici nu va fi, doar trimiti soldati acolo, atat, aia platiti.

3 - Nu stiu ce dorinta a Romaniei sa apere ukraina e, dar fiind in NATO va trebui sa facem ca NATO. Si daca poate NATO nu ne cere, noi pupincuristi SUA si UE, ne vom oferi sa ajutam, sa aratam noi ce solidari suntem.
Nato a zis ca n-ar interveni cu oameni, insa nu se stie.

E si clar ca vrei sa fugi in caz de razboi, nu esti las, esti doar destept, pentru ca stii ca razboaiele sunt aranjate in interesul marilor smecheri pe spatele prostilor, asa ca de ce sa te mutilezi tu sau sa mori pentru interesele alora ca sa faca burta si mai mare, sa aiba mai mare influenta si altele?!
Exista buni sau rai, aia atactii sunt buni, aia care ataca sunt rai.

| goguPatent a răspuns:

Daca tara e in razboi... nu mai conteaza dorintele tale.

| Xander112 explică:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri și sincer vă zic că toți meritați funda. Nu prea mă pot decide cine ar merita mai tare "premiul" așa că îl voi acorda celui mai lung răspuns. Chiar am aflat multe datorita răspunsurilor. Sper sa fie totul bine și ca de fapt sa fie doar un bâlci ieftin. O zi/seara frumoasă!