| predz a întrebat:

Pot sa depun dosarul de concurs pentru admitere la master la doua universitati diferite?
De ex: Vreau sa depun la o facultate din Iasi si la alta din Bucuresti. Mentionez ca o facultate are sesiunea de admitere in iulie si cealalta are sesiune in septembrie (dar acolo sunt mai multe etape de parcurs).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei sa faci primul masterat atunci te retragi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nici o prevedere legala nu interzice aceasta. Singura interdictie este ca nu poti face doua mastere pe loc bugetat.

| predz explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Acum vreau sa te intreb altceva. Sa spunem ca am fost admis la facultatea cu sesiunea din iulie(buget/taxa, nu conteaza), semnez contractul de studii (asta inseamna sa las toate actele originale la facultate) si pe urma sa spunem sunt admis si la facultatea care are sesiunea in septembrie(asta dupa ce am trecut toate probele prevazute in metodologia concursului de admitere) si vreau sa ma duc la ei sa fac masteratul, cum procedez in situatia asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru predz):

Daca nu vrei sa faci primul masterat atunci te retragi.