| sandmonkey a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare.
Sunt clasa a 8 a si vrea sa stiu ceva.
Daca de exemplu iau 9 la romana si 3 la mate in examen(e un exemplu) media ar fi peste 6 (cu cea din 5 8), am luat examenul? Adica trebuie sa ai ambele notele peste 5 sau media?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei 5 la toate probele

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu este nici un obicei!
E o lege ce reglementează treaba asta. Si zice că orice medie ai, intri la un liceu în ordinea mediilor (adică alegi ce rmâne!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Examenul de clasa a-8-a nu poate fi picat.

| sandmonkey explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta, dar am crezut ca intelegi la ce ma referlaughing (intrarea la un liceu bun, nu mecanic)

| anonim_4396 a răspuns (pentru sandmonkey):

Păi eu știu ce înțelegi tu prin liceu bun? Depinde de mediile celorlalți candidați și numărul de locuri. Poți avea media 9 și să nu intri la liceul dorit.