| AlexuTPU a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Sunt in clasa a 12-a iar diriginta mea spune ca absentele de pe primul semstru se aduna cu cele de pe al doilea iar la 40 in total se exmatriculeaza. Posibil sa fie real sau doar zice asa ca e ultimul an si am bacalaureatul?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este adevarat! --- absentele se cumuleaza pe un an scolar. Este in vigoare Ordinul Ministrului 4742/2016(https://www.edu.ro/......016_0.pdf) care la articolele 21 si 23 prevede:
Art. 21. -

(1) Preavizul de exmatriculare se întocmește de către profesorul diriginte, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an școlar, se semnează de către acesta și de director. Acesta se înmânează elevului și, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susținătorului legal.

Art. 23. -

(1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul școlar următor, în aceeași unitate de învățământ și în același an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului și din învățământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare și funcționare al unității de învățământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unității de învățământ.

(2) Sancțiunea se aplică și pentru un număr de cel puțin 40 de absențe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puțin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an școlar.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti in a 12-a si inca n-ai invatat cum sa absentezi motivat?
In acest caz vei repata anul, poate vei invata si asta. tongue

| BuLaNNNeL a răspuns:

Du-i si tu o ciocolată, dimineață la ora, o cafeluta, la mine dispăreau absențele de multe ori si fara scutire medicală laughing. O atentie, o maslina si se rezolva.

| Kogaion a răspuns:

Nu, chiar e real, daca nu reusesti sa aduci scutiri sau orice altceva care sa-ti motiveze din absente, va bine si incearca sa te transferi sau ceva de genul, pentru ca daca apuca sa te exmatriculeze, greu iti mai gasesti un liceu care sa te primeasca.

| TheRealFantasy a răspuns:

A doua varianta, indiferent de ce vezi scris peste tot, pana la facultate nu te exmatriculeaza nimeni daca nu au un motiv al naibii de bun, adica daca iti dai silinta acolo treci, nu ai cum sa nu. Indiferent daca ai 40 de absente, vorbeste cu diriginta si incearca sa ii zici daca se poate rezolva in vreun fel; daca ai 40 de absente inseamna 2 puncte scazute la purtare in cel mai rau caz, media la purtare 8 inseamna doar ca nu iei niciun premiu chiar daca ai medie mare dar nu e asa mare stresul incat sa fii exmatriculat.

| Deserth a răspuns:

No baga in seama