| Grinch180 a întrebat:

Am si eu o problema! Sunt clasa a 10-a, profil de filologie si as vrea sa ma transfer la profil de mate info in clasa a 11 a ca anul acesta nu s-a putut! Credeți că imi va fi greu? Încă nu stiu ce clasa sa aleg,este clasa de intensiv engleza si cea de intensiv info, în principiu as vrea la intensiv engleza pentru ca acolo nu fac atatea ore de informatica, si nu vreau sa fac asa multa, ca am auzit ca in clasa a 11 a se vor face 7 ore la intensiv info! La info voi incepe din vara sa fac pregătire sa ma pregătesc! Dar in acelasi timp as vrea la B pentru ca ma inteleg ft bine cu profa de mate de acolo, care este si dirigintă si care ma va ajuta si la bac! Voi ce ziceți, ce clasa sa aleg, la ce credeti ca va fi mai greu?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Sa te transferi de la filo la mate-info intensiv engleza e fix degeaba. Colegul meu de camera a terminat mate-info, intensiv engleza si a zis ca in afara de engleza nu prea a invatat la info ceva si mai bine facea intensiv info.
Am fost la intensiv info si daca vrei sa faci ceva in directia asta, bine, dar ai de lucru. Info pentru bac e din materia de 9-11(si din 11 numa basic). Matematica e okay, ca e M1 ca e M2 tot un drac e si bacu la mate e usor(bineinteles pentru cine lucreaza).

Zi ce ai vrea tu sa faci mai departe la facultate ca sa putem sa iti dam un raspuns.

| Grinch180 explică (pentru Zaygon):

Pai in principiu vreau sa dau la ASE, It sau politehnica în București, si daca ar fi sa raman la filo as vrea la poliție!
Vreau sa ma transfer la mate info pentru ca nu mi place deloc istoria, mai bine lucrez la mate decat sa învăț atat pentru bac la istorie.

| Zaygon a răspuns (pentru Grinch180):

De ce ASE, de ce IT si de ce politehnica?

Si daca vrei IT(ca e uni buc ca e poli) atunci la mate-info, intensiv info clar.

Daca termini la mate-info nu poti merge in politie?

| Grinch180 explică (pentru Zaygon):

Ba da, dar nu mai imi place istoria aici, si de asta, la bac cum o sa fie?

| Zaygon a răspuns (pentru Grinch180):

La ce te referi mai exact?

| Grinch180 explică (pentru Zaygon):

Ma refer cum o sa fie la bac la mate dar si la istorie, mie mi se pare ca este mai greu cel la istorie, prea multe lecții de invatat, si mie nu mi place istoria

| Zaygon a răspuns (pentru Grinch180):

Bacu la mate e usor daca faci problemele si variantele propuse.

Pentru mine si istoria e okay, de trecut e usor.

| Grinch180 explică (pentru Zaygon):

Tie cum ti s-a parut bac ul la mate? Si cate ore de info faci in clasa a 12 a, tot 7?

| Zaygon a răspuns (pentru Grinch180):

Am avut 9.95 la mate in bac. Pentru mine a fost usor. Am lucrat pentru bac din clasa a 11-a.

Legat de orele de info da faci 7 dar in clasa a 12-a nu mai e materie pentru bac, eventual o sa faca baze de date si variante pentru bac.

10 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Cu ce te va ajuta la Bac? Ca dai bac M1 care nu este usor deloc, se pica in procente foarte mari din pacate.

Engleza o poti studia foarte bine si singur, sau poti face pregatire la ea in locul informaticii.

In opinia mea, ramai la uman, te pregatesti foarte bine pentru bac care este usor + inveti din timp pentru admiterea la facultatea la care dai unde conteaza admiterea sau doar bac-ul.

Faptul ca te intelegi cu profa de mate nu inseamna ca vei lua si nota mare la bac, mai ales ca vii de la profil uman la unul real.

Dar alegerea iti apartine, pune bine in balanta, consulta-te si cu elevi mai mari, vezi cum a fost la bac, vezi niste variante si fa-ti o idee clara si obiectiva.

Nu te grabi ca mai tarziu sa iti para rau de alegerea facuta...

| Grinch180 explică (pentru Teo29):

Eu deja fac pregătire la engleza! Dar ma gandesc ca nu prea am unde sa dau după ce termin filo asa de la mate info ma gândeam ca am mai multe optiuni! Si ma pricep mai bine la materiile de real decat la istorie!