| ChrisUltron a întrebat:

Am terminat clasa a 10-a acum 2 ani, dar nu am mai continuat si nu am fost sa imi iau diploma de absolvire. Acum aceasta imi trebuie la munca si nu stiu ce cerere sa fac la liceul unde am fost pentru adeverinta de 10 clase sau foaie matricola? Va rog sa ma lamuriti. Ce acte sunt necesare sa scot acea adeverinta sau diploma si cum se numeste?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie de o cerere adresata directorului scolii la care ai absolvit ciclul inferior al liceului(10 clase), de doua fotografii(3x4 cm) si de o copie dupa cartea de identitate (buletin).

Absolventilor din 2013 a 10 clase li se elibereaza un Certificat de absolvire a 10 clase si probabil(nu stiu exact!) un portofoliu personal pentru educatie permanenta.Vezi cum arata un Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului :http://lege5.ro/......niversitar

p.s.
* Daca nu stii cum sa formulezi cererea, adapteaza acest model de cerere pentru eliberarea Certificatului de absolvire a ciclului inferior al liceului si a portofoliului personal :http://www.ctaurelvlaicu.ro/....../index.php
*Tot in aceiasi cerere poti solicita si eliberarea foii matricole. Foaia matricola este un document scolar foarte important pe care-l poti folosi in cazul in care vei dori sa continui studiile liceale.Foaia matricola si Certificatul de absolvire IN ORIGINAL se pastreaza acasa (cu mare grije!) pentru a fi folosite la nevoie--- la locul de munca vei duce numai copia Certificatului de absolvire!

| Maria_Ionela_1985 a răspuns (pentru alessia5158):

Îți mulțumesc multttt pentru informații. Acum mai am o șansă la un loc de școala în străinătate.

| alessia5158 a răspuns (pentru Maria_Ionela_1985):

Succes si numai bine!

6 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Mergi la secretariatul scolii tale si iti vor spune ei de ce ai nevoie. Mi se pare ca trebuie sa dai buletinul (ca esti tu acel elev care a luat diploma), facand bineinteles si o cerere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depui la Secretariatul liceului o Cerere pentru eliberarea unui "Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului" :)

Vezi linkul :
http://www.milici.ro/......1Liceu.jpg

http://lege5.ro/GetImage?id=74491

Ceri şi "Foaia Matricolă"!

Toate cele bune.

| Viorica_Badoi_1967 a răspuns:

De o Cerere la secretariat

| Ionut_Nicusor_1979 a răspuns:

Salut! Acum 7ani eram în clasa a-X-a dar am făcut decât 3 luni din a-X-a as vrea sa știu dacă îmi da diploma de clasa a X ...sau de 8 clase.