| Radandam a întrebat:

Am trecut clasa a 12 a si vreau să vă intreb pe cei care ati terminat recent si daca ati fost pe profil de filologie sau aveti frati care au fost pe acest profil, daca stiti cum se vor desfășura orele la aceste materii:română, istorie, geografie. Vreau să vă intreb mai exact, care sunt lectiile de inceput ale acestor 3 materii. Încă sunt in vacanta si intreb asta, ca as vrea sa ma apuc de acum sa invat si nu stiu cu ce teme aș putea incepe... sper să intelegeti ce vreau să zic... Daca aveti caietele păstrate, puteti sa imi spuneti si mie titlurile de lectii pe care le-ati facut in clasa a 12 a,doar daca ati fost pe profil de filologie si m-ar interesa doar la aceste materii:romana,istorie,geografie, materiile de baclaughing. Sper să mă ajutați, vă mulțumesc!

1 răspuns:
| Petrisor20 a răspuns:

Salut,iti raspund ca cineva care trece tot in clasa a 12-a, acelasi profil ca si tine.Ce iti pot eu spune este ca, clasa a 12-a este mai mult un an de "recapitulare"adica o sa repetati, o sa repetam, cum vrei sa zici ce am facut in clasele 9, 10, 11, este drept ca o sa mai facem si cateva lectii noi poate, dar in rest vor fi doar recapitulari.La romana te-as sfatui sa incepi prin a citi si a invata operele,deoarece sunt foartr multe,eu o sa iti enumar cateva:Morometii,Padurea Spanzuratilor, Floare Albastra, Riga Crypto și lapona Enigel, O scrisoare pierduta etc, le poti gasi si pe internet daca cauti pe internet.La istorie ai putea incerca sa repeti primul si cel de-al doilea razboi mondial, razboiul rece, implicarea romaniei in cele doua razboaie mondiale, Holocaustul plud inca cateva lectii care o sa fie studiate pe clasa a 12-a.Geografia se axeaza foarte mult pe harta muta,iti recomand sa descarci aplicatia seterra,daca vei face multe incercari sa zic asa,o sa inveti harta europei foarte usor,mai intra aici si marile, apele importante din Europa, doar din continentul Europa primesti+rauri ape munti la Romania, care este destul de asemanstoare cu Europa, spor la invatatlaughing