| Uvuvwevwevwe a întrebat:

Am un prieten care dupa examenul din clasa a 8-a a plecat in Germania. Acum el ar dori sa revina in tara si sa isi continue studiile la seral. Intrebarea este care este programul la seral? Se face un fel de materie mai concentrata?(gen 1 an scolar sau 2 intr-un an normal) sau program normal?

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cursurile se tin de luni pana vineri dupa amiaza de la 15, 15:45 sau 16 iar materia e mai concentrata, nu sunt chiar toate lectiile de la zi dar sunt cele foarte importante. Faza e ca nivelul la seral e mai scazut, profesorii sunt mai intelegatori, va iau usor dar bacalaureatul e acelasi ca si dificultate.Si ce e mai important de zis e ca la seral se fac 13 clase.Si se face normal cate o clasa intr-un an scolar.Mai este si invatamantul cu frecventa redusa unde te duci doar in weekend sau doar 4 saptamani pe semestru si la sfarsitul sem. dai lucrari si teze.Tot la fel.Se fac 13 clase.E foarte lejer la FR.Nu te duci mereu ci doar in saptamanile.programate insa la seral e invatamantul zilnic.La se fac 5 ore pe saptamana, in unele zile sunt si 4 dar in unele sunt si 6 ore.Eu asa am facut. Oricum toata treaba la seral e usoara, adica nivelul e mult mai scazut la seral si FR fata de la zi.Profesorii indulgenti, program oarecum avantajos si nu se dau teme in mod regulat ci doar ocazional.Si referate cateodata.Dar la bac e pe bune si acolo trebuie efort si vointa.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat