| Mihai10121 a întrebat:

Salut! As avea nevoie de cateva informatii din partea celor care studiaza in Japonia va rog frumos.
Doresc sa studiez in Japonia la o facultate in Kyoto sau Tokyo si nu stiu daca merita.
Sunt curios cum sunt tratati elevii din strainatate.
Multumesc antipat

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Sa-ti doresti este una, sa realizezi asta este cu totul alta.

1. Iti si permiti sa studiezi in Tokyo, al patrulea cel mai scump oras din lume? Chiria unei garsoniere in Tokyo este 1370 de dolari pe luna. De unde vei lua 3000 de dolari pe luna ca sa traiesti acolo?

2. Japonezii nu sunt foarte deschisi cu strainii si-i accepta extrem de greu. Ca sa ajungi sa studiezi acolo trebuie sa ai niste atuuri foarte puternice. Esti fluent in japoneza? Ai niste rezultate remarcabile la invatatura care sa te faca interesant pentru institutiile de acolo?

| Mihai10121 explică (pentru johnnny123):

Multumesc pentru informatii, sunt de mare folos! Studiez din greu ca sa ajung acolo, mai am 3 ani dar vreau sa ma informez de pe acum.

3 răspunsuri:
| Rei12 a răspuns:

Sincer din câte știu eu e strict acolo dar cred ca vei sta la cămin sau la cineva persoanele de acolo sunt de treaba în general nu toți vorbesc bine engleza dar daca iti vei găsii niște prieteni de încredere va fi totul bine! Vei învața limba mai usor și uita te la anime and be an otaku și studiază în general torul va fi bine nu ti face griji doar la început e greu?

| Mihai10121 explică (pentru Rei12):

Arigatogozaimasu!? Sunt de folos sfaturile meris mult inca o data!