| bogdy20000 a întrebat:

Salut! As avea o intrebare : daca sunt înscris in anul 1 la o facultate la buget, iar in timpul facultății decid ca nu mai vreau sa merg la facultate, pot sa renunt in timpul facultății sau trebuie sa merg pana cand se termina anul? Cei care ati trecut prin asta, este greu procesul de renunțare la facultate (rezolvat acte si discutii cu facultatea la care sunteti)
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Poti renunta in timpul semestrului fara probleme, dar daca faci asta si vrei sa intri la buget din prima la alta facultate dupa va trebui să achiți integral taxa pe un an la cea la care ai renunțat. Altfel intri obligatoriu la taxa un an.

| bogdy20000 explică (pentru Wr3nch):

Ce ar insemna din prima? Adica daca vara viitoare as vrea sa intru la alta facultate la buget, ar trebui sa platesc o taxa anume?

| Wr3nch a răspuns (pentru bogdy20000):

Daca renunti in timpul anului da.

| bogdy20000 explică (pentru Wr3nch):

Am inteles..deci zilele astea ar trebui sa ma hotarasc pana incepe. Daca la mine incepe in 3 Octombrie inseamna ca pana atunci ar trebui sa ma hotarasc?

| Wr3nch a răspuns (pentru bogdy20000):

Suna la secretariat si o sa ai toate detaliile.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anunta-i acum ca ai renuntat la facultate, ca nu merita sa tii locul ocupat si la sfarsit de an sa platesti inapoi banii de la buget.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e greu, anunți că nu mai vrei, nu mai poți.

| Wr3nch a răspuns:

Nu este greu, dar e mai bine sa te retragi inainte sa inceapa anul. Asa o sa poti intra la buget la alta in vara.

| AmsiUitat a răspuns:

E floare la urche man, ceri de la secretariat o cerere de lichidare (retragere) si o completezi semnezi si gata esti. Da nu renunta ca o sa iti para rau, gandeste-te mai bine, de ce ai vrea sa renunti?

| bogdy20000 explică (pentru AmsiUitat):

Vreau sa renunt pentru ca fac in paralel un curs de programare si as vrea sa merg pe asta, iar daca e cazul, la anul sa ma apuc de alta facultate la care as vrea sa merg din placere, nu ca asta la care sunt doar sa fac o facultate