| POMihai a întrebat:

Salut, as dori sa aflu daca pot incheia o media la matematica in clasa a 6-a Sem. I cu doar 2 note si nota de la teza.
Maine am teza si vreau sa stiu ce nota pot sa iau la teza ca sa imi iasa o medie de trecere.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Trebuie sa ai un număr de minim atatea note cate ore ai pe saptamana la matematica. Probabil ai vreo 4, deci de 4 note e nevoie, in afara de teza.
Nota de la teza reprezinta 25% din medie iar media celorlalte note reprezinta 75%.
Nu pot sti de ce nota ai nevoie la teza ca sa treci daca nu cunosc celelalte note.
Calculeaza tu singur astfel. Aduni toate notele in afara de teza si imparti rezultatul la numarul notelor adunate, in cazul tau la 2 dar probabil vei avea mai multe pana la finalul semestrului. Astfel obtii media notelor.
Apoi inmultesti cu 3 media notelor, aduni rezultatul cu nota de la teza iar suma o imparti la 4. Aceea va fi media ta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Media trebuie sa fie minim 5, ca sa treci pe semestrul 1.

| sierra1 a răspuns:

Pentru un răspuns corect spune-mi câte ore de mate ai pe săptămână.

Alfel, răspunsurile primite sunt pepsi-cola!

| denisTiky a răspuns:

Da sigur ca se poate, se face media dintre note si pentru asta ai nevoie de minim 2+ nota din teza.

| M1989 a răspuns:

Depinde si de cele 2 note pe care le ai.