| Liviu321 a întrebat:

As dori sa dau anul acesta la facultate dar nu stiu inca la care. Bacul il am. Mai trebuie sa ma hotarasc ce facultate doresc. Ideea e ca eu trebuie sa si muncesc full time. Deci as dori o facultate unde sa pot face la seral ori in week end(daca exista varianta asta). Ce facultate imi recomandati din Bucuresti avand in vedere si faptul ca trebuie sa lucrez? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| annakarenina a răspuns:

Din pacate, este destul de dificil ceea ce vrei, insa felicitari pentru ambitia pe care o ai! Daca stii limbi straine, ai putea incerca sa mergi la o facultate specializata ideal ar fi sa intri la stat, cea mai apreciata in orice domeniu este diploma de stat. Orice facultate necesita multa munca daca vrei sa fii cel mai bun, nu iti pot spune neaparat ceea ce necesita mai putina, dar ceea ce iti ofera oportunitati mai mari. Dreptul iti confera sanse mari insa este foarte mult de munca, precum si medicina. Politehnica este de asemenea apreciata, si, cred totusi, ca ai mai mult timp. Alte optiuni, frumoase de altfel, cu care poti avea oportunitati mai mari in alte tari ar fi istoria si geografie, isa incearca sa vezi si ceea ce ai face e placere, in aceste doua domenii, intr-adevar, ai avea poate ceva mai mult timp, mai ales daca ai deja anumite cunostinte.

| Liviu321 explică (pentru annakarenina):

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu ma prea pricep la limbi straine, nici cu engleza nu ma prea descurc. Cat despre ultimele sugestii, geografia ar fi cea mai agreabila. Ma pricep si chiar ma pasioneaza, in speial geografia statelor. O alta varianta ar fi si agronomia mai ales ca am terminat liceu cu profil stiinte ale naturii, cred ca m ar ajuta.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce iti mai pierzi timpul si nervii cu facultatea daca nu vrei sa o faci cu adevarat?

| Liviu321 explică (pentru suntserios):

Pentru ca sunt joburi in care ti se cere sa ai *studii superioare*. Crede ma ca daca as putea sa fiu intretinut de parinti si sa merg la facultate linistit as face o dar nu am norocul unora.