| painkilleeer a întrebat:

Salut, as dori sa vad parerile tuturor. Credeti ca in ziua de astazi mai are rost sa faci o facultate? Vad multi prieteni care au facut facultati importante si acum sunt vanzatori la spalatorie sau alte chestii din acestea. Sunt clasa a 11a si sora mea ma indeamna sa vin la ea in Germania sa lucrez imediat dupa terminarea liceului, ca n-are rost sa faci 4 ani de facultate, apoi sa iesi cu diploma si atat. Ar fi o optiune buna mai ales ca in strainatate sunt alte posibilitati fata de Romania si o sa-mi fie bine acolo. Pareri?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca merita. Poate ei nu si-au gasit, dar daca faci facultate ai o sansa sa lucrezi ceva intr-o functie inalta, fara facultate, sunt considerabile spre inexistente mai mici.
Axeaza-te pe o facultate intr-un oras mai mare (Bucuresti, Timisoara, Cluj etc.) fiindca astea sunt mai recunoscute iar absolventii din aceste orase sunt mai preferati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu de unde ai tras tu concluzia cu facultate si ce ai vazut tu... dar eu pana acum nu am vazut medici, avocati, ingineri, arhitecti, profesori fara faculate. treab asta cu iesi doar cu diploma e doar o scuza a celor care nu reusesc.

| T0T a răspuns:

E foarte important însă nu toți sunt în stare să își gestioneze studiile.

| CuriousStuff a răspuns:

"Facultati importante" nu poti sa faci si pe urma sa devi spalator. Daca faci o facultate care se respeca nu o termini daca nu inveti suficient de bine iar daca inveti inseamna ca te pasioneaza si daca te pasioneaza mai mult ca sigur dupa facultate iti gasesti si de munca. Foarte rar se intampla sa vezi oameni care termina medicina si nu se fac medici sau cel putin ceva in domeniul medical, de exemplu. Daca faci o facultate pe un domeniu care te intereseaza si vrei sa profesezi pe urma, da, merita. Daca vrei sa faci cum vrea toata lumea, doar de dragul de a avea studii superioare normal ca nu o sa profesezi. A, da, si facultatile astea importante sa nu crezi ca sunt "management, drept, facultati de business, ecologie sau mai stiu eu ce, facultatile importante sunt medicina, politehnica si cele pe care nu le termini daca nu inveti de sa-ti sara capacele.

Daca te duci sa lucrezi fara facultate, oriunde, o sa ai un salariu bunicel pentru Romania, in Germania o sa faci pana in 2000 de euro pe luna, dar cu salariul asta o sa ramani o viata, si dupa vreo 5 ani de stat in Germania, cand o sa vezi ca nu poti sa pui bani deoparte pentru ca aia 2000 abia ii ajung sa traiesti si o sa vrei si tu copii si o familie o sa-ti dai putin cu pumnii in cap ca de ce nu ai facut si o facultate ca sa poti sa ai o meserie si mai banoasa, nu doar de muncitor necalificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o întrebare grea! Într-adevăr, nu toți ajung să aibă locuri de muncă mai bunicele după terminarea studiilor. Dar asta pentru că nu le pasă ori nu-i încântă facultatea pe care au ales-o sau domeniul pe care s-au axat. Logic și normal ar fi să avem oameni cu Bac; oameni cu Bac și calificare; oameni cu Bac, calificare și studii superioare. Lumea nu are nevoie numai de ingineri, însă în același timp nici prea mulți muncitori necalificați nu ne trebuie. E ideal să existe un echilibru între aceste categorii. Vedem că un cocalar cu 10 clase neterminate poate conduce o afacere de zeci de mii de euro, iar unul cu studii superioare și master ne servește cu McPuișori. E de preferat să fii 'multi-skill'. Adică să ai mai multe abilități. O meserie de bază și două-trei secundare. Vezi ce hobby-uri ai și încearcă să le dezvolți.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ti-ai dat singur raspunsul " multi cu facultate si lucreaza vanzatori". E plina Romania de ingineri si alte studii inalte, dar din cei care le urmeaza cati ajung sa lucreze pe post? 1%. Ia-tu bacul daca vrei sa urmezi o cariera in poliție, armata, sri sau sa mergi pe partea de IT. It-ul ramane singura munca mentala care este platita si va fi platita bine, plus locuri de munca existente. In rest nicio alta facultate nu-ti asigura loc de munca dupa terminarea studiilor. Daca nu, fugi, du-te la sora ta. Un simplu culegator de capsuni in Germania (nu stiu in alte tari) este platit cu 8, 5 euro pe ora, la 12 ore de munca pe zi ori 30 zile/luna vezi cat castiga laughing. Daca sora ta e deja acolo, probabil te va pune si pe tine un pic mai bine, mai sus. Bafta.

| GL757W a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva in tara asta baga niste stiinte politice putin drept si te'ai scos daca chiar vrei sa faci ceva

| UserulAnonim a răspuns:

Parerea mea e ca o facultate nu isi are rostul atata timp cat nu ai facut practica/voluntariat pe parcursul ei. Daca nu ai experienta, normal ca nu te angajeaza unde vrei tu, eu cunosc multi tipi care au lucrat in timpul facultatii pentru a-si intretine propria locuinta si i-au ajutat si la CV.
Unul a fost casier la profi, apoi a devenit arhitect, spre exemplu, deci nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul.
In ce priveste sora ta si Germania, te sfatuiesc sa afli intai exact ce va trebui sa faci si pe cati bani. Nu vreau sa te fraiereasca nimeni si sa te trezesti ca ai sa culegi capsuni.
A si inca ceva, in Occident locurile de munca nu sunt sigure.