| Adrian_Dinu_1997 a întrebat:

As vrea sa aflu si eu cate ceva despre transferul de la alte facultati sau alte specializari in UB. Ca sa va dau un pic de context eu m-am hotarat acum sa dau la Universitatea din Bucuresti si as prefera sa intru la sectia de Informatica DAR problema e ca nu pot da acolo deoarece pe langa matematica trebuie sa dau admiterea si la Informatica iar eu nu am facut deloc aceasta materie pana acum. (Ca tot veni vorba de informatica... Credeti ca pot invata informatica ce se da la admitere in 4 luni?) Acum...eu ma gandesc ca nu o sa pot invata informatica pana la vara la admitere si de aceea spun sa dau la sectia de Matematica si Informatica (acolo se da admiterea numai la matematica) iar apoi sa incerc sa ma transfer in semestrul 2 la sectia de Informatica(daca se poate mai devreme cu atat mai bine)Credeti ca e posibil acest lucru? Oare daca merge sa ma transfer in semestrul doi va trebui sa dau un fel de test sau ceva apropiat de admitere la informatica?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vei afla daca citesti continutul art.62 si art 66 din" Regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor 2016" de pe website-ul Universitatii Bucuresti : http://www.unibuc.ro/student-ub/regulamente-si-taxe/

p.s. La UBB Cluj, facultatea de matematica informatica, proba scrisa este la alegere(in functie de preferintele candidatului ):http://www.cs.ubbcluj.ro/......l-licenta/

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si conform logicii tale, cum o sa intelegi cursurile si seminariile gandite pentru colegii tai care au promovat examenul de informatica? Sau pur si simplu vrei doar sa te transferi, dar nu vrei sa promovezi examenele din sesiune?

| Adrian_Dinu_1997 explică (pentru Brigaela):

Deja stiu programare, iar acolo presupun ca primul semetru este pentru introducere, de asemenea, daca intru la Matematica - Informatica voi face deja o parte din materia celor de la Informatica

| Brigaela a răspuns (pentru Adrian_Dinu_1997):

Da, dar ei vor face mult mai mult ca tine si distanta va creste enorm. Examenul de admitere are un scop: sa se asigure ca toti studentii au un anumit nivel minim de la care se porneste. Nimeni nu va repeta materia testata la examenul de admitere, fiindca se presupune ca toti admisii o stiu.