Întrebare recomandată | AndreyCristian1999 a întrebat:

Salut, as vrea sa ma transfer din liceu cand incepe semestrul al doilea, dar pe acum in primul semestru cred ca raman corigent la o materie, pot sa ma mult in alt liceu pe alt profil tinand cont ca la acel profil nu fac materia respectiva?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu contează, poți avea max două corigențe DAR să nu faci materiile respective la liceul la care te treansferi. Vei da doar examen de corigență!

Așa-i că e vestea lunii?

| AndreyCristian1999 explică (pentru sierra1):

De exemplu acum pe primul semestru raman la mate si la celalalt liceu pe un profil diferit nu fac mate, la asta ma refer ca raman corigent

| sierra1 a răspuns (pentru AndreyCristian1999):

Da, am ințeles. Dar tu ai ințeles?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ne putem juca de-a școala.Nu poți să susții nicio diferență, pentru un alt profil, până nu promovezi la toate disciplinele. Iar diferențele se susțin numai in toamnă, nu acum.
Pentru informații privind examenele de diferență, poți întreba la secretariatul liceului unde vrei să te transferi. În general, se susțin diferențe la disciplinele pe care NU le-ai studiat la fostul liceu.
http://www.ienachita.com/wp-content/uploads/2017/01/EXTRAS-ROFUIP-5079.pdf