| CalinNedelca453 a întrebat:

Aș vrea să știu dacă se da proba din germană când intru la liceu pe filologie română-germană.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se sustine test din limba germana doar daca profilul este intensiv sau bilingv germana.

| WID a răspuns:

In clasa a 8-a ar trebui sa dai bilingvele la
germana/engleza/franceza sau ce limbi doresti tu. Pe baza acestor "note" vei putea intra la un liceu cu profilul filologie bilingv romana-germana/franceza s-a.m.d. Desigur, conteaza si nota la matematica si la romana din clasa a 8-a. Cel putin asa era cand am fost eu in clasa a 8-a, acum nu stiu.

| CalinNedelca453 explică (pentru WID):

Dacă nu am făcut germana in a 8-a mai trebuie să dau proba de bilingv?

| WID a răspuns (pentru CalinNedelca453):

Nu conteaza daca ai facut sau nu, trebuie sa dai bilingvele la limbile intalnite pe profilurile pe care ai vrea sa te duci. De exemplu, daca te duci la un liceu pe bilingv germana si tu n-ai studiat germana pana in a 8-a tot iti trebuie acel "examen" dat la limba germana. Intereseaza-te de acum unde se vor da aceste bilingve si incearca sa dai la cat mai multe, nu sunt asa de grele.