| CraigThunderSs a întrebat:

As vrea sa știu și eu cât durează școală militara? Mai precis la Academia Forțelor terestre Nicolae Bălcescu Sibiu, cât ar dura pana as ieși pe salariu? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Inginerie si managment 4 ani licenta, celalate 3 ani. Apoi doi ani masteratul. Si, atentie! Nu este "scoala militara" ci facultate. Pe vremea lui raposatu se zicea "Scoala Militara" pentru ca era traditia dar tot licenta faceai si urma masteratul la Bucuresti.

| CraigThunderSs explică (pentru Salontanul):

Eu am auzit ceva de faptul ca pentru soldat-angajat s_ar face 4 luni.

| CraigThunderSs explică (pentru CraigThunderSs):

Sau nu?

| Salontanul a răspuns (pentru CraigThunderSs):

Probabil! Eu am iesit la pensie si nu mai sunt la curent cu gradatii si soldatii. Pe vremea mea se luau din cei ce facusera stagiul militar. Dar, oricum, pentru gradati-soldati nu se fac scoli ci cursuri care nu au mai mult de 4-6 luni. Pe solda iesi din prima zi de angajare doar ca la curs iti retin norma 1 (norma de hrana). Deci toata treaba este sa te angajeze (vizita medicala, test psihologic si teste aptitudini). Citeste aici: http://bit.ly/2GCuuTc