| Narcissssss a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca merita sa ma duc la mate info chiar daca nu ma pricep mai deloc la matematica, adica nu o inteleg mai deloc, dar nu am avut niciodata problema sa raman corigent, sunt cam de media 6. Eu as fi vrut sa ma duc la un profil uman dar mi-as dori foarte mult sa invat sa programez si sa creez programe, jocuri. Iar parintii mei m-au sfatuit sa ma duc la mate info ca sa am un viitor bun. As mai vrea sa stiu si ce medii ati avut la matematica in generala sau cat ati luat in capacitate. Astept parerile voastre si ce ma sfatuiti sa fac. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei jocuri, sunt destule firme in Bucuresti:

- EA Sports -> dezvolta FIFA
- Ubisoft, Gameloft, etc. tot in Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Primul lucru pe care vreau sa-l precizez doar pentru a demonstra ca nu mananc cacuti este ca am fost olimpic la informatica in liceu. Uite care e opinia mea pe scurt: e ok mate-info desi nu stiu daca e optim. Lasa-ma sa explic: in fiecare an mii de elevi intra in aceeasi capcana (capcana in care am cazut si eu) : "Merg la mate-info unde o sa fac multa mate si info.". Insa profesorii ii asteapta cu o surpriza: teste la biologie, ascultari, referate la romana, pagini de exercitii la fizica, chimie etc... In cls a 8-a faceam 4 ore pe sapt. de mate, in liceu n-am facut niciodata mai mult de 5. Ziceai ca nu intelegi matematica: nici nu este nevoie. Matematica de la scoala este destul de naspa, in general functioneaza cam asa: inveti lista cu formule, inveti algoritmul de rezolvare al unor exercitii, faci aceleasi exercitii de 10 ori cu numere schimbate. Doresc si sa precizez ca matematica nu este urata, dar nu presupune invatarea unor algoritmi de rezolvare ci presupune multa gandire. Insa din pacate, materia de la scoala este facuta in asa fel incat sa fie promovabilitatea mare la bac ( de prin 2001, subiectele de bac sunt din ce in ce mai usoare, de asta creste promovabilitatea, nu pentru ca sistemul de invatamant este imbunatatit constant sau ceva, prin 2010 promovabilitatea era 40%, acum e aproape 70%) iar majoritatea elevilor nu sunt in stare sa faca mai mult decat sa toceasca niste formule si metode de rezolvare. De asta atunci cand te scoate profesorul la tabla, ori stii formulele si algoritmul ori nu, nu exista ca te gandesti 5 minute (si 5 minute e putin), ori stii ori nu stii, dar matematica de fapt ar trebui sa fie 90% gandire. Ca sa termin cu parerea mea despre mate de la scoala si sa trec la sfaturi: daca esti curios sa vezi cum arata probleme adevarate de mate poti sa te uiti peste problemele de la olimpiada judeteana. Acum revenind la sfaturi: daca te duci la mate info ar trebui sa te descurci pe partea de mate, chiar nu e nevoie sa faci meditatii sau sa-i dai prea multa atentie. Acum trecand la informatica: a zis cineva ca nu toata lumea este facuta pentru info, dar nu sunt de aceeasi parere. Informatica pare imposibila pentru unii deoarece la toate materiile se pune accentul pe tocit ( chiar si la mate unde ar trebui sa fie vorba despre gandire logica ), informatica pe de alta parte este singura diferita. Programarea necesita gandire : 90% din timp gandesti, 10% din timp scrii cod. Din aceasta cauza, multi nu reusesc : fie incearca sa toceasca materia ( ceea ce e 100% imposibil ) fie odata ce primesc o problema intra intr-un stadiu extrem de : "nu stiu sa fac " in loc sa intre in stadiul de cautare a unei solutii. Programarea necesita un nou mod de gandire care s-ar putea sa-ti ia ceva mai mult timp sa-l intelegi. Eu nu ma descurcam in primele doua luni la info deloc, pana cand am stat intr-o seara incercand sa inteleg ce se intampla si am reusit, dupa care am realizat ca-i misto si ca vreau mai mult. Acum sfatul cel mai important : nu te baza pe scoala. Chiar daca informatica de la scoala e misto, nu este aprofundata suficient pentru a ajunge la performate bune. CataCatalin994 a spus ca majoritatea lucrurilor o sa le inveti pe cont propriu in facultate, totusi aici nu sunt de acord in totalitate. Cel mai bine este sa te apuci de acum, nu are rost sa astepti 4 ani crezand ca atunci o sa te pui pe treaba serios, trebuie sa te pui de astazi. Acest lucru aduce cele mai bune rezultate, cand o sa ajungi in facultate majoritatea persoanelor de acolo au invatat o luna (maxim doua) pentru bac si cam atat, nu vrei sa ajungi asa. Era un studiu al unei universitati(nu mai stiu cum se cheama) care a tras concluzia ca stundentii invata mult mai mult in sesiune decat in restul anului. Ce descoperire, cine ar fi crezut asa ceva? Asta este mediocritatea, daca vrei sa fii un programator de succes trebuie sa lucrezi constant, mai ales in vacanta cand majoritatea lumii se leneveste. Ce vreau eu sa spun este ca nu trebuie sa astepti dupa nimeni, nu trebuie sa astepti pana in septembrie, nu trebuie sa astepti sa iti predea cineva si mai ales nu trebuie sa astepti 4 ani de zile in care poti creste ENORM de mult ( de precizat este ca unii profesori predau informatica dupa dictare si cu teste unde trebuie tocit, ceea ce nu este informatica, deci trebuie sa te bazezi pe tine nu pe profesor). Deasemenea recomand olimpiada, daca te califici la etapa nationala a olimpiadei o sa intalnesti multi elevi foarte muncitori, pe acei oameni trebuie sa-i ai in preajma si cu ei ar trebui sa te compari. Ar trebui sa lucrezi undeva la 15-20 ore pe saptamana. Stiu ca am spus ca profesorii o sa te surprinda cu o gramada de teste, teme, ascultari, si acum intrebarea este : Cum faci sa depui 3-4 ore pe zi in pregatire la informatica si sa te descurci cu toate testele, temele si ascultarile? Raspunsul este simplu : trebuie sa inveti sa nu iti mai pese de note. Uite care-i treaba, nu poti sa obtii performate cat de cat decente si in acelasi timp sa ai medii de 10 la scoala ( iti moare creierul daca nu esti un geniu sau ceva ). Daca vrei sa ai note mari va trebui sa depui destul de mult efort pentru ceva ce nu te ajuta deloc. Tot ce trebuie sa faci e sa te asiguri ca treci clasa si ca iei bacul. La facultate esti admis direct daca esti olimpic deci nu trebuie sa iei nota prea mare la bac. Alta intrebare ar putea fi : Dar ce o sa zica parintii cand o sa vin cu note de 2 la bio? Aici e mai complicat si depinde de cat de deschisi sunt parintii tai, totusi daca te vad ca pana si invacanta depui 3 ore de munca pe zi iar cand incepe scoala primul lucru pe care il faci e sa deschizi calculatorul si sa lucrezi atunci poate te lasa in pace. Odata ce te califici la nationala este destul de sigur ca nu o sa te mai streseze sa inveti la chimie, fizica si toate alea. Acum sa nu crezi ca nu o sa mai ai timp pentru activitatile care iti fac tie placere, insa s-ar putea sa trebuiasca sa mai reduci putin numarul de ore pe care ti-l ocupa aceste activitati (dar nu prea mult). Si acum in cazul in care nu stii inca cu ce se mananca programarea dar esti hotarat ca vrei sa faci treaba o sa-ti dau niste sfaturi despre cum sa incepi. Recomand sa folosesti limbajul C/C++ si sa incepi cu chestii simple : cin, cout, variabile, inveti cum functioneaza if, while si for. Dupa care faci niste probleme simple de pe pbinfo.ro cu acestea, inveti tablourile unidimensionale (vectori), tablouri bidimensionale (matrici) unde la fel faci probleme. Ar trebui sa te interesezi sa vezi ce-i ala vector de frenceventa (la fel, faci probleme), te uiti peste niste algoritmi de sortare : incepi cu bubble sort, vezi ce-i aia cautare binara si tot asa. Este important sa intelegi 100% din ceea ce faci, sa nu tocesti nimic ca nu functioneaza deloc. Spune-mi te rog ce parere ai despre sfaturile pe care ti le-am dat, si ce urmeaza sa faci in continuare. Stiu ca ai cerut numai raspuns la intrebarea daca sa merita mate-info insa am dorit sa dau un raspuns mai complet. Probabil ca la alt profil ai putea sa te concentrezi mai mult pe info insa ar trebui sa dai bacul la altceva deci pana la urma tot mate-info cred ca e cea mai buna alegere deoarece daca esti serios bacul la info ar trebui sa fie o gluma pentru tine si sa-l termini in vreo 20 de minute maxim.

| edit28 a răspuns:

Matematica de la liceu e mult mai grea. Daca in generala ai fost de media 6, la mate-info o sa ramai corigent sigur.

| Osneros a răspuns:

Nu te aștepta să te învețe școlile românești game dev. Dacă vrei să înveți game dev, du-te la o facultate serioasă din străinătate. La fel și cu alte domenii. Din câte am înțeles în România faci de toate, fără nicio specializare și în mare parte cursuri introductive.

| florin926481f a răspuns:

Daca te duci la mate info nu inseamna ca vei deveni programator.
Iti dau exemplul meu, in generala eram bun la matematica si nu aveam probleme eram de 8-9 doar ca la examen am luat o nota cam mica(6) doar ca nota de la romana care a fost mult mai mare a compensat si acum sunt la profil mate info in ciuda notei din examen si vreau sa ti spun ca a 9 a si primul sem din a 10 a au fost un chin pentru mine la matematica si chiar m-am gandit sa ma transfet la alt profil dar am zis ca merg mai departe.In sem 2 din a 10 a am inceput sa fac pregatire si s-a vazut o mare diferenta, am inceput sa inteleg materia si mi s-a parut chiar usoara, evident si notele au inceput sa creasca.Si ca tot iti ziceam mai sus ca daca esti la mate info nu iesi neaparat programator, informatica nu e pentru oricine, daca nu esti facut pentru informatica oricat ai incerca nu o sa reusestilaughingdar sper ca macar tu sa te descurci.Ca o concluzie du te la mate info dar sa te apuci de pregatire din clasa a 9 a ca altfel o sa te chinui.

| CataCatalin994 a răspuns:

Da, poti merge la mate info chiar daca esti de 6 la matematica, dar va trebui sa tragi tare in vacanta asta de vara si in clasa a 9-a sa te aduci la zi cu materia, pentru ca atunci cand incepi clasa a 9-a sa nu te uiti ca pupaza-n tei la ce se face la clasa.

De asemenea, recomand sa te uiti pe programa de bacalaureat la mate, ca sa fii atent la clasa cand se preda materia aia, altfel in clasa a 12-a iti va veni mai greu sa te pregatesti pentru Bac.
Eu unul nu mi-am facut nici o tema la mate in liceu si nu am fost atent la nici o ora, si cu toate astea am luat 9.50 la bac, dar a trebuit sa trag foarte tare in clasa a 12-a, sa nu mai zic de banii de meditatii pe care a trebuit sa-i investeasca ai mei in mine. Salvezi si bani si timp daca esti atent la clasa in 9-11.

Iar referitor la romana si info, celelalte probe la care vei da bacul, acolo e usor, e materie putina, in doua luni te poti pregatii de nota 10 la bac in a 12-a.

In legatura cu cariera pe care vrei sa o urmezi, game dev din ce am inteles, concentreaza-te pe c++, c# si eventual java. Oricum grosul il vei invata in facultate ( nu la facultate, ci pe cont propriu ), dar e bine in liceu sa te acomodezi cu bazele, teoria, sa stii sa faci niste programe de la simple pana la moderate. Sa fii confortabil cu functii, fisiere, structuri, pointeri, samd.