| ooOOMrDibbsOOoo a întrebat:

Salut, astazi la ora de dirigentie o colega de-a mea a inceput sa se balbaie, si a cazut din picioare cand sa se aseze pe scaun, a inceput sa se uite fix la mine, avea gura si mainile inclestate, tremura toata, si a inceput sa se invarta pe jos, doamna diriginta a zis sa o intepe cineva in degetul mic, iar intre timp niste colegi [printre care si eu] au sunat la ambulanta, in timp ce colegii vorbeau la ambulanta, eu stateam la usa, si am auzit din clasa ca nu mai respira, am fugit repede la salvare [ e la vreo 200m distanta dar am ajuns pana la jumatate ca venise salvarea, diriginta a zis ca a avut prima criza de epilepsie, vreau sa stiu mai multe, a mentionat sa nu ii spunem nimic... dar vreau sa stiu mai multe, in caz ca se repeta, fara sa fie doamna diriginta in clasa, si eu sa fiu singur cu ea, de ex, sa nu stiu ca o am pe constiinta, v-am spus cam tot ce am aflat si eu, ca a pus ochi mari pe mine cand era in criza, si am iesit din clasa, si e cam tot ce am auzit, multumesc anticipat, vreau cat mai multe raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| cocolinoo a răspuns:

Eu stiu ca in cazul in care o persoane epilepsica face crize, este necesar sa i se tina limba, pentru a nu fi inghitita in rezultat provocind probleme de respiratie chiar deces. chestia cu inghimpatu in degetul mic este una corecta, de preferat sa folosesti un ac.sau ceva de genu, si nu uita sa chemi in ajutor pe cineva mai mare, cel mai bine Ambulanta

9 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

De obicei,aceste crize trec de la sine,sunt persoane care sufera zeci de atacuri pe zi,ceea ce le oboseste foarte mult. Am vazut demult un film pe Discovery,despre epilepsie. Datorita unor socuri foarte puternice, datorate fricii si mai ales temperaturii foarte ridicate, se produce in creier un fel de scurtcircuit.In general nu se moare din aceasta cauza, dar e destul de obositoare pentru pacient. Am intalnit si o doamna care a avut prima criza la 46 de ani. IN concluzie, oricine se poate pricopsi cu o astfel de boala, de aceea e bine sa ne stapanim nervii si sa ne tratam corect cand avem febra.In America,se fac operatii,cand pe scalp se aseaza un fel de netz,se studiaza fiecare ochi al netzului, si acolo unde s-a produs ruptura(scurtul), se sudeaza. Rezultatele sunt foarte bune si dau sanse pacientilor. Pacat ca operatia costa mult si e destul de riscanta.

| educatie2021 a răspuns:

Goagal

| ELLSSA a răspuns:

Facand aceasta criza in preajma ta ar trebui sa o ajuti tinandu-i capul mai sus si sa ai grija sa nu se loveasca(atunci cand se zbate). Daca aceasta criza tine mai mult de trei minute, trebuie sa chemi salvarea.Asistentul/asistenta fie chiar si medicul o sa ii administgreze intravenos un diazepam pentru relaxarea muschilor.

| Tibyarad a răspuns:

Epilepsia este o tulburare neurologica comuna care se datoreaza unor factori care interfereaza cu impulsurile electrice la nivelul creierului. Sistemul nervos produce descarcari electrice bruste, excesive si dezorganizate, care duc la aparitia convulsiilor. Convulsiile interfera temporar cu controlul musculaturii, controlul defecatiei (eliminarea de fecale), vorbirea, vederea si constienta bolnavului. Aparitia convulsiilor este inspaimantatoare, in special daca sunt severe. Din fericire, tratamentul reduce impulsurile electrice anormale la nivelul creierului si controleaza crizele convulsive.
Epilepsia nu este o forma de retardare intelectuala sau boala psihica si nu este contagioasa.
Epilepsia este o dereglare a sistemului nervos care produce descarcari bruste si intense de activitate electrica in creier. Aceasta activitate electrica anormala de la acest nivel se manifesta clinic prin convulsii care afecteaza controlul miscarii, al vorbirii, al vederii sau chiar al starii de constienta. Persoanele cu epilepsie au convulsii repetate care apar de-a lungul vietii si care, fara tratament corect, devin mai severe si mai frecvente in timp. Cel mai adesea, tratamentul implica administrarea zilnica a unor medicamente specifice.
Nu toti cei care au convulsii au si epilepsie. Uneori, accesele sunt rezultatul unui traumatism, al unei agresiuni sau al altor boli, fara legatura cu epilepsia. In aceste cazuri, persoana nu mai are crize odata ce a disparut cauza care le provoca. Prin urmare, epilepsia este o dereglare cronica, pe termen lung, care cauzeaza crize convulsive repetate in absenta tratamentului, dar uneori, chiar in ciuda tratamentului.
Desi epilepsia este uneori urmarea altor boli, de cele mai multe ori cauza este necunoscuta. Epilepsia incepe cel mai adesea in copilarie sau dupa varsta de 60 de ani, desi se poate dezvolta la orice varsta.
Tratamentul epilepsiei:
Din fericire, tratamentul existent astazi, corect administrat, le permite celor mai multi bolnavi sa isi controleze convulsiile si sa faca fata bolii.
Controlul deplin al convulsiilor presupune consecventa in urmarea tratamentului pe care medicul l-a prescris. Daca folositi medicamente antiepileptice, acestea trebuie luate exact asa cum au fost prescrise. Daca medicamentele nu au reusit sa controleze convulsiile, deseori este din cauza faptului ca tratamentul nu a fost respectat. Este extrem de important sa fie pastrat ritmul administrarii medicatiei, cerinta care poate fi uneori dificila, mai ales pentru unele persoane mai putin organizate.
Uneori, din greseala sau din neglijenta, se poate intampla sa sariti peste o doza sau sa uitati o doza. Insa nu uitati, medicamentele acestea trebuie sa fie luate regulat! Pe de alta parte, este de inteles ca poate fi neplacut sa iei medicamente de 2 sau de 3 ori pe zi pe termen lung. In plus, efectele secundare ale medicamentelor antiepileptice pot crea tentatia de a sari peste o doza pe ici, pe colo.
Medicatia antiepileptica va functiona insa doar daca nivelul eficient al medicamentului este mentinut in corp. Medicul specialist va face un program al tratamentului si al dozelor pentru a mentine nivelul potrivit de medicament in sange. Lipsa unei doze poate da peste cap tot sistemul.

Aceeasi regula este valabila si daca urmati dieta ketogenica. Aceasta dieta inlocuieste intr-o mare masura alimentele bogate in glucide cu alimente mai bogate in lipide. Evident ca nu este o dieta fiziologica, alterand proportiile clasice; uneori este dificil de urmat, dar poate influenta in mod pozitiv anumite tipuri de epilepsie.
Pe langa tratament, incercati sa identificati si sa evitati lucrurile care pot determina un episod convulsiv:
- somnul insuficient;
- consumul de alcool;
- stresul emotional;
- hrana nesanatoasa.
Daca totusi continuati sa aveti convulsii in ciuda tratamentului, tineti o evidenta a convulsiilor pe care le aveti (data, ora si orice alte detalii). Aceste informatii pot ajuta medicul la modificarea tratamentului.
In situatii refractare la tratamentul medicamentos, se poate interveni chirurgical in scopul extirparii acelei zone din creier care genereaza convulsiile.
Chirurgia, o dieta speciala (dieta ketogenica), un dispozitiv de stimulare nervoasa (numit stimulator al nervului vag) sau o combinare a acestora trebuie incercata cand medicatia simpla nu controleaza accesele convulsive ale unei persoane bolnave de epilepsie.

Poti sa il mai intrebi si pe prietenul internetului gugal :)
Intra: http://lmgtfy.com/? cu=ce+este+epilepsia

| Marckus a răspuns:

Pai simptomele epilepsiei sunt Convulsiile sunt singurul simpotom vizibil al epilepsiei. O convulsie este o schimbare in senzatii indusa de o scurta si brusca dereglare electrica la nivelul creierului. Exista mai multe tipuri de convulsii.

Tipuri de crize/convulsii:

1. Crize comitiale generalizate:

� Petit-mal (absence seizures) - caracteristice cel mai adesea copiilor, apar intre 5 si 12 ani si se prezinta prin lipsa temporara a constientei, cateodata persoanele privind in gol. Crizele incep si se incheie brusc;

� Crize atonice (drop attacks) - produc pierderea brusca si temporara a tonusului muscular;

� Crize mioclonice - sunt reprezentate de contractii rapide si scurte ale muschilor corpului, cel mai adesea avand loc pe ambele parti ale corpului in acelasi timp;

� Crize tonico-clonice (grand-mal/convulsii) - cel mai cunoscut tip de criza. In timpul fazei tonice, ritmul respiratiei poate scadea sau poate inceta, ea revenind in timpul fazei clonice la un ritm mai scazut. In timpul fazei clonice au loc convulsiile propriu-zise. In timpul episodului epileptic, limba si buzele pot fi muscate. CONTRAR PARERII GENERAL ACCEPTATE, NIMIC NU TREBUIE SA FIE PUS IN GURA PERSOANEI IN TIMPUL UNEI CRIZE, INTOARCEREA SA PE O PARTE FIIND SUFICIENTA PENTRU A IMPIEDICA SUFOCAREA SA.

2. Crize comitiale partiale:

� crize partiale simple: in aceste crize, constienta este mentinuta. Totusi, persoanele care au acest tip de crize isi dau seama ca nu pot vorbi sau chiar nu se pot misca pana cand criza nu a trecut. Ele isi pot aminti exact ce s-a intamplat in timpul crizei.

Acest tip de criza poate modifica miscarile (prin miscari anormale ale limbii sau clipit des s.a.), senzatiile (se poate modifica perceptia asupra lucrurilor; persoana poate simti pe piele o briza sau poate auzi diferite sunete s.a.) si emotiile (poate induce frica, furia, fericire s.a.).

� crize partiale complexe (epilepsie psihomotorie): in timpul unei astfel de crize persoana are constienta pierduta sau alterata, putandu-se afla intr-o stare asemanata de experti unei stari de transa sau de vis. Persoana nu poate interactiona cu ceilalti intr-un mod normal, nu isi poate controla miscarile, vorbirea sau actiunile, nu stie ce face si nu isi va aminti la sfarsitul crizei ceea ce s-a intamplat.

Status epilepticus – se caracterizeaza prin crize prelungite sau repetitive, fara o perioada de recuperare intre atacuri. Aceste atacuri implica riscuri, dintre cele mai grave: obstructia cailor aeriene, acidoza, hipotensiune, hipertermie, edem cerebral, hipoglicemie, alterarea functiilor SNC.
Si tratamentul epilepsiei este Tratamentul poate reduce frecventa aparitiei convulsiilor sau le poate preveni in cele mai multe cazuri si determina disparitia crizelor pe toata durata vietii. Convulsiile necontrolate au un impact semnificativ asupra modului de viata si nu se pot obtine permise de conducere de automobile, anumite meserii sunt interzise precum si anumite activitati. Desi convulsiile prin ele insele nu afecteaza fizic bolnavii, ele prezinta un risc la traumatisme fizice si chiar si moarte, depinzand de locatia in care se afla si momentul in care bolnavul face convulsii. Convulsiile apar pe neasteptate si pot determina caderea bolnavului, inecarea sau alte accidente. Asa numitul status epileptic (o criza convulsiva care dureaza mai mult decat de obicei, mai mult de 5 minute) duce la coma si moarte. Prin reducerea frecventei sau eliminarea convulsiilor, calitatea vietii bolnavilor se imbunatateste considerabil.

Un diagnostic corect este vital pentru administrarea tratamentului eficient. Deciziile de tratament se bazeaza in primul rand pe tipul epilepsiei si tipul convulsiilor. E posibil ca un tratament care amelioreaza un tip de convulsii sa agraveze altele. Varsta, starea de sanatate si stilul de viata sunt alti factori importanti in alegerea tratamentului.

Cu ajutorul medicului, trebuie ca pacientul sa cantareasca beneficiile unui anumit tratament comparativ cu dezavantajele, care include efectele adverse, riscurile si costurile acestui tratament.
Si ca sa o previi Deoarece cauzele epilepsiei nu sunt intotdeuna clare, nu este posibil ca aceasta afectiune sa fie prevenita.

Traumatismele craniocerebrale, o cauza frecventa de epilepsie, pot fi prevenite. Se recomanda purtarea centurii de siguranta intotdeauna cand va aflati intr-un autovehicul si a castii de protectie in timpul biciclismului, motociclismului, schiatului, patinatului sau calaritului.
Sper ca te-am ajutat!

| fetita97 a răspuns:

Deci sa incep

| ooOOMrDibbsOOoo explică:

Dp google am citit, vroiam sfaturi din propia experienta...

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)