| Nikolaus a întrebat:

Azi m-am uitat pe edu si am vazut ca am intrat la liceul si la profilul pe care mi-l doream(stiinte ale naturii Bilingv franceza). Am un set de intrebari:
1. De fapt sunt 2 limbi. Bilingv engleza si franceza. Clasa e formata din 28 de elevi si 14 intra la bilingv engleza si ceilalti 14 la franceza(eu sunt la franceza). Cand mi s-a prezentat liceul mi s-a spus ceva ca sala de clasa o sa se imparta in 2 si unii se duc la franceza si altii la engleza. Cum o sa mearga chestia asta? Nu prea înțeleg. Apropo, cate ore de franceza si engleza o sa am saptamanal? Tata zice ca a vorbit cu o profesoara de franceza si zicea ca 5 de franceza si 2 de engleza. Cei de la Bilingv:voi cate aveti?
2. Eu in generala eram mai timid(si cu clasa). Nu ma bagam in discutii banale cu colegii decat cand ma intrebau ceva. La liceu vreau sa am mai multi prieteni si sa ma înțeleg cu toti si sa nu mai fiu timid. Acum ca am oportunitatea si nimeni nu ma stie vreau sa profit. Alta problema e ca jumate de clasa vin chiar din liceul acela asa ca ei s-ar putea sa se cunoasca. Daca nu ma introduc si pe mine in grupul lor?
Merci. As aprecia daca ati raspunde la ambele întrebări.

7 răspunsuri:
| Diiana232997 a răspuns:

Nu inteleg nici eu cum o sa va imparta. Eu sunt la filo-intensiv engleza, am 4 ore de engleza + 1 de optional, iar franceza 2 ore + 1 optional.
Incearca sa nu mai fi asa timid, daca ai simtul umorului ai cel mai mare avantaj. Incearca sa ii faci sa rada, sau sa povestesti cu ei. Nu trebuie sa te bagi in seama cu toata clasa, e de ajuns sa te imprietenesti cu vreo 2-3, apoi ei o sa te introduca in grup.

| thezbx a răspuns:

Deci la bilingv engleza se fac 5 sau 6 ore de engleza pe saptamana. daca tu in generala ai facut germana, faci si in liceu tot germana, daca ai facut franceza in generala, faci tot franceza si in liceu. si doua ore pe saptamana, cand o sa aveti ora de limba straina, o sa fiti impartiti in cei cu germana si cei cu franceza. si jumate dintr-o clasa merg la franceza si cealalta jumatate la germana, la fel si din clasa paralela si orarele vor fi facute in asa fel incat amandoua clasele sa aiba germana si franceza in acelasi timp si jumate din clasa voastra merge la cealalta clasa si jumate din ceilalti o sa vina la voi.

| thezbx a răspuns (pentru thezbx):

Si voi o sa faceti franceza si ceielalti germana

| Heliodor a răspuns:

La prima intrebare, exista 2 posibilitati, veti aveea orare diferite (cel mai posibil) sau aceeasi orar, dar in clase diferite in timpul orelor diferite.

2. Nu te panica daca initial nu o sa poti intra in vorba cu mai multi. Important este sa vorbesti cu unul la inceput, sa fi activ printre colegi, nu atat sa vi cu subiecte cat sa le discutii pe cele existente cu ceilalti. In timp iti vei gasi locul. Am avut cam aceeasi parere. Si cei drept fix cu cei cu care nu am crezut ca voi putea sa ma imprietenesc, inca sunt prieten bun si acum dupa 3 ani de la liceu. Curaj si bafta

| paul9923 a răspuns:

Sper ca nu te superi dar iti voi raspunde doar la a -doua intrebare:Ca sa te integrezi in grupul lor trebuie sa fii pe placul lor, "trebuie sa fii popular/a", ar fi bine sa fii bun/a la anumite materii sa ii ajuti la lectii, sa le dai teme, Eu am un coleg cu care am fost si la scoala, si este foarte bine asa.Bafta sper ca te vei acomoda cu noii colegi.

| Crux a răspuns:

Hei!
1. Este simplu si logic. Va va imparti pe grupe si veti face in 2 sali diferite (noi asa am facut). Cand unii au franceza, ceilalti au engleza.
Se fac 5-6 ore de franceza pe saptamana.
2. In prima luna toata lumea va fi speriata, nu te descurajez, dar asa e. Incearca sa socializezi cu ei, sa ii cunosti mai bine. In 3 saptamani va fi totul ok happy.
Succes!

| Shea_Wolf_Iuldia_1997 a răspuns:

Si eu sunt la bilingv engleza (toata clasa)
1. Treaba merge simplu. Majoritatea orelor se fac cu toata clasa, cu exceptia limbilor straine. Engleza o sa apara in orar in acelasi timp cu franceza si atunci clasa se separa in cele 2 grupe, fiecare in propria sala si cu propriul profesor.
Cand te duci la liceu sa te inscri, e normal sa te intrebe care vrei sa fie limba a doua pentru tine. In acea ora, de germana/spaniola/oricare ar fi limba a doua, la fel se separa clasa, insa elevii se combina cu cei din alta clasa. Mai pe intelesul oricui, eu sunt in clasa cu litera D. La germana (limba mea a doua) cei care au ales germana din D fac ora impreuna cu cei care au ales germana din B. Spaniola din D cu spaniola din B, franceza din D cu franceza din B. 3 sali, 2 clase.
Tin sa mentionez ca eu nu am mai auzit de asemenea lucru, bilingv engleza SI franceza pentru aceeasi clasa.
2. De obicei se tin asa-zisele "intalniri ale bobocilor" pentru ca noii veniti sa se cunoasca inainte de inceputul anului (cei care vin la ele). Verifica pe siteul liceului.
Timid sau nu, doar spune buna, majoritatea nu se cunosc intre ei, in ciuda a ceea ce crezi tu. Ca sa intru in detalii, incepe cu banalitati si lucruri pe care stiti ca le aveti in comun (in cazul de fata, scoala). "tu ce medie de intrare ai avut?" "cat ai luat la examenul de bilingv" "mi s.a parut ca subiectul 3 de la evaluarea nationala a fost cam abstract" si alte replici de genul sa incepi conversatia. O sa vezi ca pana sa iti dai seama, vei fi trecut la cu totul alte subiecte de conversatie.
Felicitari si bafta in continuare!