| myhay999 a întrebat:

Cand un semn este de punctuatie, cand este de ortografie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| andreeaaqswdefr a răspuns:

Semnele de punctuatie stabilesc raporturi logice intre cuvinte, grupuri sintactice si propozitii care formeaza unitati aparte din punctu de vedere al intelesului. Pentru a exprima aceste raporturi, in afara de procedeele gramaticale, pauzele, intonatia si intreruperea sirului comunicarii.Acestea sunt:punctul,semnul intrebarii,semnul exclamarii,virgula,punctul si virgula,doua puncte, semnele citarii(ghilimelele), linia de dialog si de pauza, parantezele, punctele de suspensie si cratima9doar la repetitii, intre doua numerale, intre doi termeni temporali sau spatiali si in interiorul unor expresii formate din doua substantive, doua adverbe, un substantiv si un adverb si doua interjectii.
Semnele ortograficesunt inrudite cu semnele de punctuatie. Uneori chiar semnele de punctuatie se folosesc ca semne ortografice.De exemplu, punctul marcheaza de obicei abrevierile.Semnele ortografice propriu-zise sunt cratima si apostroful.