| InProgress44 a întrebat:

Care sunt cele mai bune carti/cursuri pentru a invata limba germana? Multumesc!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu recomand altceva, uite piramida invatari unei limbi in parerea mea

Invatarea celor mai importante 1000 de cuvinte in mod obligatoriu
invatarea celor mai importante 100 de verbe in mod obligatoriu + conjugarea lor

asta ca incepator apoi tot mai mult

apoi ceva extrem de important este contextul,adica ne folosim de ceea ce stim

facem mici propoziti cu cuv si verbele invatate,de asta e important sa stim sintaxa unei limbi
,in caz contrar nu stim cum sa facem propoziti in mod corect

modul pasiv de a asculta NU AJUTA, degeaba asculti deutsche toata ziua ca nu vei invat nimic, astfel vezi un serial cu subtitrare in romana, logic ca audio in deutsche, creierul uman nu poate face doua lucruri in acelasi timp, degeaba privim filme, seriale cu subtitrare, privim un serial prima oara 5 minute cu sub apoi fara sub, acelasi seral timp de 7 zile, acelasi serial, care sa fie de 20 de minute

sunt si piese in limba Germana, vezi la profilul meu, degeaba le asculti, vezi traducerea versurilor in ro, acelasi o piesa timp de 7 zile

citesti mici poezi pentru copii,google traducere,acelasi propoziti timp o saptamana

incepi sa vorbesti cu cineva,daca ai cu cine desigur

daca nu te folosesti de ceea ce stii vei uita cuvintele,sa stii,cursurile nu functioneaza daca nu integrezi limba in viata ta la propiu,inveti cultura germana, incearca sa te germanisezi la propiu, sa gandesti in limba asta, intelegi, apropo der, die, as sunt sfante

https://www.thegermanprofessor.com/top-100-german-verbs/
https://www.memrise.com/course/47049/5000-words-top-87-sorted-by-frequency/