| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Salut, care sunt institutiile extracarpatice, intracarpatice si centrale? (cele pentru BAC) Le- as vrea cu liniute.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Verticale sau orizontale?

| gabicoo a răspuns:

Instituții? Poate unități!

Nu rezolvam teme!

| Razvan500Raz500Razvan explică (pentru gabicoo):

Ma refer la domnie, biserica etc

| gabicoo a răspuns (pentru Razvan500Raz500Razvan):

Te referi la Istorie! Aha!
Bine dar tot îmi dă cu virgulă!
Extracarpatic se referă la cele două țări române Moldova și Țara românească, iar intracarpatic la Voievodatul Transilvaniei și după căderea Ungariei la Principatul autonom al Transilvaniei! Nu înțeleg ce vrei să zici prin centrale pentru că în evul mediu românesc românii au trăit separat cu o mică excepție Unirea lui Mihai Viteazul dar și atunci el a fost domn al Țării Românești, Principe al Transilvaniei iar pe tronul Moldovei a numit pe fiul său!

Și să știi aici pe TPU nu rezolvăm teme!