| dbem a întrebat:

Salut, caut un cuvant ( folosit des) care in dex avea definitia cam asa: persoana cu boala, trauma pshica, (poate si trauma fizica) de obicei survenita in copilarie care deuce la o slaba dezvoltare fizica si intelectuala. Cuvatu apare si in wikipedia. De obicei este folosit pentu a descrie o persoana proasta ( nu este maltratat).

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Http://www.scrigroup.com/sanatate/Influentele-mediului-asupra-pl13454.php
Daca nu e sindrom post-traumatic, o fi una din bolile astea.

| AtateaConditii a răspuns:

Din contra persoanele cu traume in copilarie se maturizeaza mai repede si devin realisti. UN cuvant pentru definita ta ar fi: necajit, realist, traumatizat.

| Resurrection a răspuns:

Handicapat.Cred ca la asta te referi.

| marriius a răspuns:

Retardat?

| dbem explică:

Am gasit: Oligofrenie

| Pintilie_Sebastian_Romeo_1974 a răspuns:

Handicapat, incompetent, redus, SSP, analfabet, retardat, incult, infirm. Una dintre astea!