| rambo134567 a întrebat:

Ce facultate merita facuta la momentul actual? Habar n-am ce sa fac sau ce-mi place.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Merita facuta orice facultate de stat la care poti sa fii cel mai bun (macar in primii 10%). Toti oamenii pe care ii cunosc eu si care au fost foarte pasionati de domeniul studiat, au invatat foarte foarte bine, s-au remarcat in studentie prin tenacitate, studiu individual, participare la proiecte si-au gasit locuri de munca care ii satisfac (si moral si material). Degeaba faci o facultate la moda, daca esti pe la scoada clasamentului, vei avea dificultati in a-ti gasi un loc de munca bun.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice facultate merita facuta atat timp cat iti place domeniul, il intelegi si ai o mica tangenta cu el.

Degeaba iti spunem noi ca informatica e de viitor daca tu habar nu ai cu ce se mananca si te duci la facultatea aia sa te chinui sa iei un 5

| rambo134567 explică (pentru suntserios):

Pai mi-e imi place sportu. Si ma gandeam la facultatea de sport dar na. cica nu prea merita

| Brigaela a răspuns (pentru rambo134567):

Sigur merita daca vei fi cel mai bun, vei invata mult de tot. Poti deveni antrenor la unul din loturile nationale sau olimpice sau la o echipa foarte mare, caz in care vei fi respectat, vei avea multa vizibilitate si vei castiga foarte bine.

| mnbvf a răspuns:

Păi cele mai de viitor ar fi: automatica, informatica, medicina, farmacia, politehnica, cibernetica și limbile străine.

| Claudiu1905 a răspuns:

E simplu, la ce materii esti bun, care dintre ele ti se par mai usoare sau mai interesante. Medicina e buna pentru ca poti pleca in strainatate unde gasesti locuri de munca, dar iti trebuie multa indemanare si nervi de otel. Altfel, la alta facultate te alegi doa cu diploma.

| xYonasuper a răspuns:

Facultatea de psihologie din Cluj-Napoca, sora mea e acolo in anul doi si zice ca ii place mult

| Vanillayeahh a răspuns:

Depinde de profilul la care ai terminat.
Incearca Universitatea Hyperion: este cea mai cunoscuta in randul tinerilor, pretul este destul de bunicel, si se ocupa in special cu tehnicile actoriei.
Facultatea de limbi straine: Este cea mai des aleasa pentru ca iti poti deschide multe porti si poti sa pleci afara in functie de limbile studiate.
Facultatea de informatica: Daca ai terminat pe un profil real, ai garantat un serviciu stabil alegand aceasta facultate.
Facultatea de psihologie: Daca iti place sa cooperezi si iti place comunicativitatea, eu zic ca este cea mai buna alegere. Cunosti persoane noi, inveti studiile mintii si o sa ai parte de o experiente unica.
Facultatea de economie: Ca si in cazul informaticii, se bazeaza pe contabilitate si lucru practic. Si un serviciu stabil, bineinteles.
Facultatea de Administratie publica: Cea mai cunoscuta fiind, se poate practica la orice profil. Si dupa nume ne putem da seama la ce se refera si la ce disponibilitati ne incadram, acestea fiind studiile de licenta.
Facultatea de Relatii internationale: Mai pe scurt, afacerile de afara. Cea mai recomandata in randul persoanelor, practicandu-se la orice varsta.
Propun sa alegi ceea ce te atrage, pentru ca sunt pusi in joc 4-5 ani de studiu. Multa bafta!