| ZbarMario a întrebat:

Salut! Ce înseamnă am scutirea(adeverința medicală) la VIZAT?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca este la medicul scolar sau medicul de familie care trebuie sa puna viza lui pe actul medical.
Conform Regulamentului-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(4)Actele medicale pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt, după caz: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă/certificat medical/foaie de externare/scrisoare medicală eliberat(ă) de unitatea sanitară în care elevul a fost internat. Actele medicale trebuie să aibă viza cabinetului şcolar sau a medicului de familie care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Înseamna ca i dai de baut profesorului care te a ajutat.

| lamasanustefan a răspuns:

Adică se referă că Scutirea e dusă la Ștampilat de un Medic Autorizat pentru asta(de obicei medicul de familie)
Fără Ștampilă, Scutirea NU E VALABILĂ!
Sper că te-am ajutat! happy