| Marian34732346 a întrebat:

Salut! Ce limba straina credeti că este mai importanta/utila pentru un român : germana sau spaniola? Stiu că depinde de intentiile fiecarei persoane, dar, in general, voi ce credeti?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Engleza. Este limbă de circulatie internatională.

| Violleta2022 a răspuns:

Engleza!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dintre cele 2, daca nu ai tu un plan anume se a merge în Germania sau Austria atunci spaniola

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Engleza.

| johnnny123 a răspuns:

Și în general și în particular, răspunsul este cel pe care ți l-ai dat singur: "depinde de intențiile fiecărei persoane".

Pe de o parte, spaniola este a patra cea mai vorbită limbă din lume. Pe de altă parte, dacă vrei să te muți în Germania sau Austria, este evident că germana este mai utilă.

| Lioana a răspuns:

La modul general engleza e cea mai importanta limba si e bine sa o stie oricine.
La modul particular germana iti trebuie doar daca mergi in Germania sau in tari in care se vorbeste aceasta limba. La fel si spaniola. E importanta doar in tarile in care se vorbeste.

| ReddY25 a răspuns:

English,my friend

| Alexandru3131 a răspuns:

Daca vrei sa mergi in Germania sau in Austria, nu iti va folosi la absolut nimic limba engleza. E recomandat sa inveti limba vorbita, din tara unde vrei sa mergi.