| 24msdf a întrebat:

Ce meserii pot avea, dupa ce termin liceul, la profilul de filologie, si doar la acesta?

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu poti avea o meserie dupa ce termini profilul asta, nu pana ce nu faci si o facultate.Acum,daca vrei sa vorbim despre facultate, da-mi voie sa-ti spun ca nu prea conteaza profilul din liceu cu facultatea aleasa.Cunosc persoane care au facut stiinte ale naturii si au dat la Automatica si respectiv persoane care au facut mate-info si au dat la medicina...depinde ce iti place mai mult sa faci si de obicei, iti dai seama de asta in timpul liceului, nu in scoala generala.De la filologie poti merge la o facultate de limbi straine,psihologie, litere, academia de politie sau scoala de subofiteri, facultate de istorie, drept etc.Eu,de exemplu, sunt la filologie-bilingv engleza si am mai multe optiuni, printre care Criminologia sau Scoala de Aviatie.In viata trebuie sa faci si ce-ti place, nu ceea ce esti obligat sa facihappy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce termini un liceu teoretic nu poti avea nicio meserie ca nu ai nicio calificare. Calificare o obtii fie la facultate fie la un liceu profesional/scoala de meserii

| Eduard619 a răspuns:

Pai depinde de facultatea la care mergi dupa daca vrei sa ramai cu liceul o sa iti gasesti cam greu de lucru daca nu stii sa faci mai nimic.

| alex310 a răspuns:

Manipulant la marfa