| szornyi a întrebat:

Salut, ce parere aveti despre Robotul Philae care se spune ca a ajuns pe o cometa. Este posibil asa ceva? O cometa dupa cum stim are peste 200. 000km la ora. Va rog frumos sa veniti cu argumente clare si folositoare.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Da, e posibil. De ce te miri așa?!? Se folosește accelerația gravitațională a unei planete și „efectul de praștie".
Tot așa a fost posibilă și părăsirea sistemului solar de către cele două sonde Viking.