| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de invatamant din strainatate? Multumesc!

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Non multa, sed multum,( uneori scris fără virgulă, Non multa sed multum este o expresie latină însemnând nu mult cantitativ, ci substanţial. Într-o parafrazare în limba română, s-ar putea formula prin nu mult şi prost, ci puţin şi bine -Wikipedia).

| madalicious a răspuns:

Cu siguranta este mult mai dezvoltat ca-n Romania.winking

Răspuns utilizator avertizat
| liongirl a răspuns:

Buna!`Parerea mea sincera este ca sistemul de invatamant din strainatate cum ar fi cel din S. U. A. este foarte bine structurat si se pune accent atat pe activitatile scolare, dar si pe cele extrascolare.Bineinteles ca este foarte greu sa te adaptezi daca nu ai experienta in limba respectiva, dar te ajuta foarte mult.Si apropo, la americani si englezi exista si sistemul de invatamant online creeat de Guvern pentru copiii bolnavi sau cei foarte talentati care participa la diferite concursuri si show-uri pe parcursul unui anumit timp.
Sper ca te-am lamurit, dar poti cauta si pe Internet!`happy

| perla a răspuns:

FRATILOR ai pus punctul pe y! eu sunt in italia si e jale cu si maream 3copii la scoala cand i-am adus din Romania acum 2 ani mai stiau carte acum viata si acordeoane.deseneaza in clasa 5 ca copii la gradinita cand am sa ma intorc. si cat de curand ca am ramas fara munca. ia-o de la zeroooo asta e viata scoala ca-n Romania n-ai sa mai vezi nicaieri

| fluturasul a răspuns:

Sistemul de invatamant din strainatate este pe departe mule mai bun decat la noi. Daca ai cum te sfatuiesc sa pleci sa faci scoala altundeva in trai precum franta sau germania unde invatamantul este pe departe superior decat ce e la noi

| mickeye a răspuns:

Sistemul de invatamant din strainatate e de rahat, cu excepția câtorva universități( Harvard)