| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce regula este incalcata atunci cand urmaresti o persoana? Se categorizeaza drept hartuire, asalt? Mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi infractiunea de hartuire, conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă."

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești în misiune de luptă, serviciu comandat, se numește culegere de informații.

| Sonia822 a răspuns:

Depinde cum o urmaresti... o urmaresti pe Facebook, sau o urmaresti la 5 m in spate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Or sa zică ca ești vreun obsedat sexual.

| iKireS a răspuns:

Stati linistiti nu is pus pe fapte rele, pur si simplu am ajuns la subiectul asta cu un prieten care a patit asta si nu stia care e denumirea exacta

| iKireS a răspuns:

Deci pe scurt, prietenul meu e urmarit de la scoala de cineva care vrea sa afle unde locuieste, cum se numeste ilegalitatea asta?

| andreitudoran392 a răspuns:

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmărește, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuința, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepsește cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă

| anonim_4396 explică (pentru andreitudoran392):

Greu de dovedit toate chestiile astea. La penal nu poți merge doar pentru că x la văzut pe y cum l-a urmărit. Trebuie dovezi și chiar dovezi solide. Însă dacă persoana sesizează ca este urmărită și între timp suna la 112 cred ca situația se impute.

| ZdaiSeama a răspuns:

Stai cuminte sa nu te urmareasca pe tine politia

| SasukeDEAGLE a răspuns:

Dsadsa