| cosmin1324 a întrebat:

Salut,ce ziceti, merită făcută facultatea de finante-banci la FSEGA? Gen poti gasi locuri de munca relativ usor dupa ce termini facultatea daca nu ai deja relatii in domeniul bancar

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Da. Colegii mei s-au angajat in domeniu inca din anul 2. Vezi aici raspunsul meu complet la aceeasi intrebare.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17132532/

https://www.tpu.ro/go-to-answer/17129378/

https://www.tpu.ro/go-to-answer/17135409/

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Băncile si marile corporații ca angajeaza pe financiar nu sunt statul roman unde se angajeaza pe nepotism

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, băncile au nevoie de personal. Nu este nevoie de relații.

| cosmin1324 explică (pentru sadrian46):

Am auzit ca e greu sa iti gasesti locuri de munca dupa terminarea facultatii deoarece in majoritatea bancilor posturile sunt ocupate.De asta am intrebat.

| sadrian46 a răspuns (pentru cosmin1324):

Sunt ocupate, dar există și acolo fluctuație de personal, mai există IFN-uri, bănci noi care intră pe piață, alte instituții financiare, bursele de valori, piețele valutare, etc.

| laSoledad a răspuns (pentru cosmin1324):

De la finante, nu e necesar sa te angajezi intr-o banca neaparat. Ai atatea alte posibilitati de angajare. Vezi raspunsul meu.

| laSoledad a răspuns (pentru cosmin1324):

Treaba asta ca toate posturile sunt ocupate ti-o zice oricine din orice domeniu. E o replica celebra. Insa cei care zic asta uita ca Romania se afla intr-o criza de forta de munca, ca si cei din banci pleaca, migreaza catre alte domenii sau alte tari si de tineri este nevoie oriunde. Iar daca mai esti si un tanar competent pe domeniul tau, sansele sunt mai mari sa fii angajat in domeniul studiat.

| cosmin1324 explică (pentru laSoledad):

Ok,mersi o sa tin cont de asta

| cosmin1324 explică (pentru laSoledad):

Mai am o intrebare, o sa imi fie greu sa ma adaptez la o facultate economica daca am terminat un profil de matematica-informatica?

| laSoledad a răspuns (pentru cosmin1324):

Ohoo, daca vii de la mate-info, o sa-ti fie usor! Economia e exprimata mult in termeni matematici, o sa-ti fie usor de inteles.