| IonutzWoW a întrebat:

Salut,chiar daca nu este cel mai potrivit site in care sa vorbesc despre asta,tin sa va spun ca multe persoane cred ca au nevoie de ajutor.Ce ajutor? Ei bine,multi adolescenti vor sa afle care este secretul,cum reusesc unele persoane sa invete pentru examen,pentru bac,iar ei nu reusesc.
Sa va spun povestea mea,cand eram in generala nu invatam nimic,nu ma interesa de viitorul meu,imi spuneam mereu asta
"Vad eu ce voi face atunci" ma refream la viitorul meu,ce o sa ajung,eram un elev slab,nu ma pregateam pentru nimic,la examene am luat note slabe fiindca nici nu deschideam caietul,doar ce tineam minte din clasa,adica foarte putin,dar am reusit sa obtin note peste 5, pentru mine in acea vreme, nota 5 era foarte buna.
Dupa ce am ajuns la liceu,mi-am vazut colegii,foarte retardati,dar asa eram si eu atunci.
Pe clasa a IX-a imi era frica de notele pe care le voi obtine, ma gandeam ca o sa am note sub 5 deoarece nu venisem cu prea multe informatii acumulate din generala.
Intr-o zi,am fost avertizati ca o sa fim ascultati cat de curand,iar eu m-am pregatit pentru materia respectiva, era vorba despre modul(materie specifica acelui liceu). Profesorul nu a vrut sa ii ridice in picioare pe cei care nu au invatat si a spus sa raspunda cei care au invatat.Doar eu cu inca o colega am ivatat, dar eu am fost cel care a ridicat mana.M-a ascultat si am obtinut nota 10.Era in extaz fiindca nu obtineam in generala 10 decat la sport,muzica,geografie, informatica si inca 2-3 materii.
Acel 10 mi-a oferit motivatie pentru a invata fiindca atunci cand obtineam un 10 ma simteam foarte bine,pot spune superior celorlalti.
Iata ca asa a decurs totul pana pe clasa a XII-a.
Ma gandeam ca o sa fie foarte greu la BAC,am vazut procentul liceului,foarte slab, si ma gandeam ca o sa pic.Ma gandeam ca am nevoie de mai multa motivatie pentru a invata, iar atunci mi-a venit o idee.Sa ma uit pe youtube la cei care il picau.
M-am uitat la un videoclip,2, 3,10,si ma gandeam "Ma,daca o sa il pic si eu,o sa fiu considerat ca astia,un nimic,analfabet,incult,retardat".Din momentul in care a inceput clasa a XII-a m-am apucat de pregatire la matematica si biologie,iar la romana am considerat ca pot invata fara meditatie.M-am apucat,la inceput in forta,invatam in fiecare zi, dar dupa cateva saptamani ma plictisisem sa invat asa ca invatam din ce in ce mai rar.La pregatire,de la cel mai bun elev din grupa,am inceput sa ajung la nivelul celorlalti si incepusem sa ma simt prost.Din nou ma gandeam la viitorul meu, ma gandeam ca o sa ajung sa am un salariu de 800 de lei pe luna,ca nu o sa am casa mea,foarte multe lucruri asa ca am spus "Pana aici".De ce sa ajung ca majoritatea populatiei cand am capacitatea de a face ceea ce imi place.
Sa stiti,daca voi credeti ca nu puteti invata,o sa va intre asta in cap si atunci cand veti incerca,o sa aveti surpriza de a esua.
In ziua in care se afisau rezultatele,eram foarte calm fiindca eram convins ca nu voi pica,dar ceilalti colegi aveau emotii findca erau constienti ca vor pica. Iata,s-au afisat rezultatele, iar din clasa mea am luat doar 3 elevi note peste 6 la bac.
Eu am luat 5.60 la romana, 7.80 la matematica si 7.60 la biologie.
Eram bucuros fiindca l-am luat, dar notele nu erau foarte bune.
Ideea este ca oricine poate sa ia peste 6 la bac,dar trebuie sa vrei,daca tu nici macar nu incerci,normal ca nu vei face nimic.
Iata,daca doriti,puteti sa ma luati pe mine ca exemplu: De la un elev mediocru,la un om care a luat note destul de bune la bac.
Dupa ce l-am luat, am intrebat cativa fosti colegi(din generala)daca se gandeau la mine ca il voi lua.Au spus fara ezitare"Nu!" dar m-au felicitat.
Sper ca v-am pus pe ganduri,iar daca vreti sa va apucati de acum de invatat, va spun ca inca aveti timp.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si bacu cu ce te scoate inainte in viata? Sant multi acolo afara care au platit cateva sute de euro pentru doctorate si mastere si sant barosani fara sa aiba pic de conocimente in ceea ce fac. Nu toata lumea e in stare sa dea bacu si asa salariile la voi tot mici sant indiferent de studiile facute cu exceptia sa fii bugetar si sa faci 30.000€ pe an

| wolder a răspuns:

Inainte mereu gandeam,, nu voi lua bacul!"
Acum m-am ambitionat si m-am luat de invatat de facut teste
e mai greu la mate
voi avea nevoie de pregatire
la romana mai lucrez singura
oricum mai am timp sunt clasa a XI, dar daca ma straduiesc de acum poate iese ceva
oricum tu ai mai avut colegi si stii mai mult, am o intrebare
am de ales intre geografie, economie, logica sau psihologie.
Dupa cum am probleme cu matematica, am si cu economia, nu pot sa invat, mi se pare mult, asa ca mai bine tocesc la geografie ca sigur nu iau la economie.
dar si la geografie e cat de cat greu
m-am uitat pe modele cel mai usor e la bio dar eu nu am cum sa dau la bio in liceul unde sunt.
deci sa aleg psihologie sau logica?
intreaba-ti si tu te rog colegii care au dat
e chiar mult de invatat
e chiar atat de greu?

dupa cum mi-am calculat eu, la mate ma descurc mai prost daca iau 5 la mate, la romana un 6 si ceva si trebuie sa iau la a 3-a materie o nota mai mare cel putin 7

| IonutzWoW explică (pentru wolder):

In primul rand, te asigur ca la romana este mult mai greu ca la matematica.
La romana trebuie sa inveti multe comentarii, iar la matematica depinde daca faci M1 sau M2.Eu am facut M2 de aceea mi-a fost mai usor.
Daca vrei sa vezi subiecte rezolvate complet la matematica,ti le pot trimite pe e-mail.
In al doilea rand,eu te sfatuiesc sa dai la geografie fiindca vei da doar din geografia de clasa a XII-a(stiu de la sora mea).M-am uitat si eu cat de cat la subiecte, iar acolo, te asigur, fara sa invat nimic, fac de peste 5 fiindca stiu harta Europei, stiu capitale, iar numai astea iti asigura nota 5. Daca nu iti place geografia, te sfatuiesc sa dai la psihologie deoarece nu este mult de invatat, dar sunt termeni grei si se pot incurca.Depinde si de ceea ce iti place.
Eu spun sa dai la geografie si sa te axezi mai mult pe matematica daca ai M2, sa faci pregatire si ai sa vezi ca nu este greu.Eu ma gandeam ca cel mai greu imi va fi la matematica si cel mai usor la romana, dar a fost invers fiindca m-am dus la pregatire.Eu eram slab la matematica pana pe clasa a XII-a.Nu mai stiam formule din trecut, dar apoi am facut multe exercitii si am progresat foarte mult.Ti-am spus, daca vrei subiecte rezolvate complet la matematica, trimite-mi un mesaj.

| wolder a răspuns (pentru IonutzWoW):

Imi place romana, nu am probleme cu invatatul, am comentariile si deja incep sa le invat pentru simularea de bac de saptamana viitoare.
Deci la alea sunt asigurata, in rest la romana fac des teste, pana peste un an jumate fac toate modele posibile de bac la romana laughing)
Matematica e problema, daca m-ai putea ajuta cu orice material de unde sa invat: formule, exercitii, cum sa inteleg mai bine, oriceee - de unde ai invatat tu.
Voi face si pregatire dar din clasa a 12a asta depinde si cum stau cu banii si daca gasesc un profesor bun care sa-mi explice.

In legatura cu a3a materie, dupa mine mai bine as invata la geografie capitale decat la psihologie ca am auzit ca sunt multe notiuni adica propozitii lungi de retinut, dar ma gandesc sa nu fie la geografie prea mult ape, orase, capitale, munti si sa nu le pot tine minte denumirea.
Dintre geografie si psihologie nu pot alege care-mi place ca nici una nu mi-e pe plac dar trebuie sa invat!
Daca ai de la sora ta vreun site de unde a invata pentru geografie sa ma uit, sa incerc sa invat as fi recunoscatoare.
Iti voi lasa adresa de email in mesaj sa-mi trimiti pentru matematica.
Multumesc din tot sufletul pentru tot efortul depus.

| zurick a răspuns:

Sper ca exemplul tău să fie urmat de nu multe ci de foarte multe persoane.O dată ce zici că este imposibil și te limitezi doar la minim, atunci uiți de ce ești în stare și chiar mai mult îi lași pe alții să creadă că ești mult mai jos.
Chiar dacă nu suntem buni la toate trebuie să facem progrese și asta îmi aduce aminte de:
„Problema pe care o au oamenii nu este că ţintesc prea sus şi eşuează, ci că ţintesc prea jos şi reuşesc." — Michelangelo Buonarroti
Și eu mă gândeam că engleza nu-i de mine, da nu-i de mine da trebuie să o învăț, nu trebuie să mă limitez la nota 6 la bio pentru că pot să ajung la 9 ca anul trecut.