| MarcelPuricel a întrebat:

Cine erau de fapt evreii? Eu stiam ca ei l-au ucis pe Iisus

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu evreii l-au ucis pe Iisus ci romanii dupa cum am vazut de atatea ori in filme, in urma rastignirii de catre romani pentru ca incerca sa raspandeasca religia sa iudaica Iisus a murit.
Si in biblie tot romanii sunt resposabili de moartea sa: rastignirea propriu-zisa nu a fost facuta de evrei, ci de soldatii romani aflati sub comanda unui sutas ( centurion; vezi Matei 27, 26-38; Marcu 15, 15-28.39; Luca 23, 24-34. 47; Ioan 19, 23.24 ).

Aceeasi soldati romani au fost cei care au impletit cununa de spini si au pus-o pe capul Mantuitorului. Tot ei au fost cei care L-au imbracat cu o haina de purpura ( semn al regalitatii ) si care L-au batut in cap cu o trestie, batandu-si joc de El: „Plecaciune, Imparatul iudeilor!" ( Marcu 15, 16-20 ).

| cristi202 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Si totusi, Pilat s-a spalat pe miini de aceasta crima, iar evreii au zis ca "singele Lui sa cada asupra lor". Eu zic ca evreii au facut-o prin mina romanilor, si cred ca asa e cel mai aproape de realitate.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu numai ei. Si eu, si tu. Si oricine. Datorita pacatului din noi. Pentru ca Isus a venit sa moara pentru pacatele noastre.
Cine sunt si erau evreii? Poporul care pretinde, si eu cred ca asa si este, ca Dumnezeu i s-a revelat. In mijlocul lor trebuia sa apara Mesiah, "Unsul", mai pe romaneste, adica cel ce a fost destinat de Dumnezeu sa fie Mantuitorul lumii. A venit in persoana lui Isus, dar nu cum s-au asteptat ei, ci zicind ca El insusi Dumnezeu, si de aceea ei l-au omorit, pentru ca, la evrei a zice ca esti Dumnezeu, e o blasfemie ce trebuia rasplatita cu moartea, conform tocmai Legii pe care Insusi Dumnezeu a instituit-o in poporul evreu. Tragedia e ca Isus chiar a fost Dumnezeu, insa ei nu L-au recunoscut, si de aceea l-au ucis.

| minrest a răspuns:

Unii evrei au cerut condamnarea lui Iisus, iar altii au fost adeptii lui si primii crestini. Iar pana la Iisus, care era si El evreu, in Dumnezeu credeau numai evreii, prin ei s-a desfasurat planul de mantuire a omenirii.

| xerxes1 a răspuns:

Evreii au scris Biblia si tot ei fac si filme ca sa indoctrineze lumea.
Unul cu numele de Iisus s-a trezit sa comande o mana de iudei impotriva armatei romane.
Romanii nu prea stiau de gluma si varului Ion i-au taiat capul pe loc iar pe Iisus l-au pus pe stalp.Crucea crestina a fost inventata cateva sute de ani mai tarziu.
Daca acum ar invia unul dintre primii crestini ar muri de ras sa auda ca Iisus facea minuni, ca mama lui a ramas virgina dupa mai multe nasteri, ca Iisus a fost rastignit pe cruce, si restul grozaviilor inventate de biserica.

| Lykan a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=m6dCxo7t_aE
ca sa nu rada lumea de tine in viitor