| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cine imi poate explica cum sa simplific prin taieturi din alea si despre unghiuri,va rog mult,ca is in urma, is clasa a 6-a

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Simplificarea presupune ca numitorul și numărătorii sa se împartă în mod egal la același număr. Cum ar fi 12 supra 24. Împărțit da cu virgula și ca sa reduci fracția simplifici cu 3 (4 supra 8) sau 4 (3 supra 6). Și astea le poți reduce cu 2 sau 4 (2/4 și 1/2) respectiv cu 3 (1/3).
Tăieturile se refera la simplificarile în care la numitor sau numărător ai o înmulțire sau împărțire și sus și jos ai aceleași numere sau numere care se reduc gen cele de mai sus.

Poți încerca lecțiile prof Ioan Ursu de pe Youtube pentru unghiuri și ceea ce nu pricepi.