| Resident0 a întrebat:

Salut
Cn are sa imi dea si mie lectiile la biologie clasa 7 : Sistemul Circulator si Inima pentru ca nu am fost la scoala in ziua predari si nu am de unde sa iau caietul, stau prea departe de frun coleg
Funda

3 răspunsuri:
| CrushBoy89 a răspuns:

Inima sau cordul este organul reprezentativ al aparatului cardiovascular, ea fiind situată în cutia toracică. Are un rol vital în circulația sângelui și implicit în menținerea vieții.Inima omului este un organ lung de aproximativ 15 cm, cu un diametru de 11 - 12 cm, și poate cântări până la 275 - 300 grame. Aproximativ 250g la femei si 275 la bărbați. Are formă de pară, cu vârful orientat spre stânga, sprijinându-se de diafragmă. Inima este un organ musculos ai cărui pereți au trei părți:
miocardul,
endocardul,
epicardul.
Inima omului, de altfel ca și inima tuturor mamiferelor, are patru camere: atriu drept și stâng, și ventricul drept și stâng.
Conform ultimelor studii făcute de Karolinska-Institute din Stockholm, inima se regenerează in proporție de ca. 50% pe parcursul vieții. La 25 de ani inima se regenerează in proporție de ca. 1% ajungând la 75 de ani la un ritm de regenerare de 0, 45%.
Daca vrei mai mult, uite un site:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Inim%C4%83

| evowarr11 a răspuns:

Sistemul Circulator
-asigura functia de circulatie a sangelui in organism
-Sangele este lichid de culoare rosie,gust usor srat
-Sangele este format din plasma si elenete figurante:Globule rosi(hemati), Globule albe(leucocite), plachete sangvine si trombocite
-Plasma este partea lichida a sangelui contine:apa, saruri minerale, substante organice, hormoni, substante nefolositoare...etc.
-Hematiile(Globulele rosi):Sunt celule mici anucleate(fara nucleu)
traiesc 100-120 zile
sunt formate in maduva rosie a oaselor spongease
sunt in numar de 4-5 mil mm3(cub) de sange
au forma de disc biconcav
contin o substanta numita hemoglobina care are in compozitie elemetul Fe(fier)
sunt distruse in ficat si splina

Asta am facut eu la Sistemul circulatortongue pentru cls a 7-a sper ca te-am ajutat

| AlinaPink a răspuns:

Si eu sunt clasa a 7-a asa ca imi face mare placere sa te ajut....asa ca:

FIZIOLOGIA SISTEMULUI CIRCULATOR
I. ACTIVITATEA INIMII → este ritmică şi involuntară
→ se desfăşoară în trei timpi →revoluţia cardiacă (ciclul cardiac)

1. sistola atrială - contracţia celor două atrii (pereţii atriilor se contractă, sângele este
împins în ventricule, în acest timp ventriculele sunt relaxate)
2. sistola ventriculară - contracţia celor două ventricule (peretele atriilor se relaxează,
pereţii ventriculelor se contractă, sângele fiind împins în aortă şi artera
pulmonară, se deschid valvulele "cuib de rândunică" de la baza arterei
aorte şi a arterei pulmonare) valvulele dintre atrii şi ventricule se
închid, apoi se inchid valvulele de la baza celor două artere)
3. diastola generală - repausul atriilor şi a ventriculelor (sângele din vene curge în atrii)

Ritmul cardiac → numărul de contracţii ale muşchiului cardiac pe minut (60-70/min);
Zgomotele inimii→ primul zgomot- lung şi profund- datorită inchiderii valvulelor dintre atrii şi
ventricule şi pulsării sângelui din ventricule în artere;
→ al doilea zgomot- scurt şi acut-produs de închiderea valvulelor "cuib de
rândunică" de la baza arterelor aortă şi pulmonară;
Pulsul→ şocul transmis în artere de contracţia ventriculelor (în medie 70 pulsaţii/minut)

II. CIRCULAŢIA SÂNGELUI → este dublă, completă şi inchisă

Mica circulaţie: inimă→plămâni

Vd → arteră pulmonară → PLĂMÂNI → vene pulmonare → As

Marea circulaţie: inimă→ţesuturi

Vs → artera aortă → ŢESUTURI → vene cave → Ad