| kukacricsi2 a întrebat:

Cred ca as vrea sa merg la Facultatea de Informatica. Sunt in clasa a IX-a, la o clasa de stiinte ale naturii-bilingv engleza, am si depus cererea sa ma duc la clasa de mate info-intensiv informatica. Totusi imi place mult clasa, deja m-am obisnuit cu profesorii, si domnul diriginte e cel mai bun profesor din scoala, toata lumea il iubeste. Si nu stiu. nu-mi vine sa merg in clasa aceea numai sa am mai multa informatica. As putea sa invat informatica acasa? La facultate as avea probleme cu matematica datorita faptului ca eu invat matematica M2? Dau fundita! happy

2 răspunsuri:
| DiannaDia a răspuns:

Nu trebuie neapărat să te muți... Adică o să-ți vină mai greu la facultate, dar dacă stai să înveți singur sau chiar să faci puțină pregătire tot o să reușești. Însă dacă îți dorești atât de mult, ia și te mută acolo. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica poti invata si pe cont propriu, desi nu e nici pe departe chiar atat de usor pe cat crezi. Insa nu informatica iti va pune probleme ci matematica, pentru ca la orice facultate de profil IT in primul an cel putin se face matematica serioasa, nivel M1 si nu se reia nimic din liceu. Se merge pe premiza ca stii bine materia.