| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla inaltimea unui trunchi pe piramida patrulatera?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Calculezi apotemele bazelor notate cu roz in desen ("a" de "B" si "a"de "b") apoi din M`duci o linie punctata pe OM(notat cu N) si se formeaza un triungi dreptunghic M`MN unde ai ipotenuza(in cazul tau apotema notata in desen "a"de "t"(culoare galbena) si latura NM care este diferenta dintre apotema bazei mari si apotema bazei mici:

Deci ai NM=OM-O`M`
OO`=h(inaltimea)= M`N
NM -cateta
MM`-ipotenuza
M`N-a doua cateta(in triunghiul nou format MM`N) si implicit inaltimea trunchiului de piramida.Se stie ca ipotenuza la patrat e suma patratelor catetelor si de acolo scoti cateta care te intereseaza adica M`N

foloseste desenul asta:

http://osi.8k.ro/trunchiul_4_2.pdf

2 răspunsuri:
| Nelutsa a răspuns:

Aici ai toate forumulele despre trunchiul de piramidă patrulateră : http://www.ecursuri.ro/......ulara.html

| stlucian a răspuns:

Aici relatiile:

http://osi.8k.ro/trunchiul_4_2.pdf

Dar depinde de ce cunosti; muchia laterala? Mai multe detalii.

In functie de ce cunosti poti (din formule)sa "extragi" inaltimea "h"

| AlbertSeby a răspuns (pentru stlucian):

Cunosc:L=32; l=24; apotema trunchiului=5

| stlucian a răspuns (pentru AlbertSeby):

Sper de ajuor!

| AlbertSeby a răspuns (pentru AlbertSeby):

Calculezi apotemele bazelor notate cu roz in desen ("a" de "B" si "a"de "b") apoi din M`duci o linie punctata pe OM(notat cu N) si se formeaza un triungi dreptunghic M`MN unde ai ipotenuza(in cazul tau apotema notata in desen "a"de "t"(culoare galbena) si latura NM care este diferenta dintre apotema bazei mari si apotema bazei mici:

Deci ai NM=OM-O`M`
OO`=h(inaltimea)= M`N
NM -cateta
MM`-ipotenuza
M`N-a doua cateta(in triunghiul nou format MM`N) si implicit inaltimea trunchiului de piramida.Se stie ca ipotenuza la patrat e suma patratelor catetelor si de acolo scoti cateta care te intereseaza adica M`N

foloseste desenul asta:

http://osi.8k.ro/trunchiul_4_2.pdf