| VITALUL a întrebat:

Salut, cum sa fac si eu sa ma transfer de la mate-info la economic(contabilitate) ajutati-ma, ce trebuie sa fac, unde trebuie sa merg, ce acte imi trebuiesc. As vrea cand incep liceul sa merg direct la contabilitate.

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

" Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."
Te sfatuiesc sa mergi acum sa stai de vorba cu directorul scolii si el te va lamuri daca e posibil sa fii transferat sau nu. Poate renunta cineva, poate mai sunt locuri etc si el este cel care poate rezolva problema ta sau te poate indruma unde sa apelezi la Inspectoratul Scolar!

| anad a răspuns:

Tot directorul liceului este in masura sa te rezolve sau sa te indrume. Bafta!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

X= liceul la care ai intrat
y= cel la care vrei sa te transferi
Da, deci mergi la inspectorat şi depui cerere de transfer alături de un părinte. Dar între timp depui şi dosarul la liceul x pentru că în caz că ţi se respinge transferul să ai un loc stabilit, să nu rămâi pe dinafară. Dacă transferul ţi se aprobă mergi şi iei dosarul de la liceul x şi îl duci la liceul y pe baza hârtiei pe care o primeşti de la inspectorat cum că ţi s-a aprobat transferul. Poţi începe la liceul y, direct! Baftă

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu trebuie să dai nicio diferenţă. Baftă!

| VITALUL explică:

Poi vreau sa ma transfer de la un profil la altu dar la acelasi liceu, deci imi trebuie doar fisa de transfer de la scretariatul de la scoala de unde provin?
Si dupa aia ce fac cu cererea unde o trimit?

| VITALUL explică:

Probabil e necesar sa mentionez ca am intrat pe locurile speciale pentru romi! In cazul acesta cum ar trebui sa procedez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu am intrat la un liceu si as vrea sa ma transfer mai pot sa ma transfer acum?

| 123456 a răspuns:

Pfff pai cam asa: nu cred ca iti trebuie decat cererea aia de transper si o iei de la secretariat de la scoala unde esti dar cred ca trebuie sa mai dai niste diferente pentru ca e schimbare de profil. dar daca nu iei diferentele nu intri :d succes