| fabian12345326 a întrebat:

Salut, dacă am adeverință de rrom ma pot înscrie la ce liceu vreau, daca da îmi puteți spune cum?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aduni toate neamurile, cu tot cu cojile cu volan pe dreapta, matusile grase si-o formatie, si mergeti direct la liceul pe care ti s-a pus pata.
Urlati, va aratati organele, iar pana la urma vei fi inscris.

| User23434 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cat de rasist happy Omu o vorbit frumos, nu pare a fi rom de ala de si-o baga, și și-o scoate.

| fabian12345326 explică (pentru User23434):

Lasă-I sa creadă ce vrea eu am pus o întrebare cred eu normala, dar la cât de frustrați sunt unii...

| bmerry a răspuns:

Candidaţii de etnie romă care concurează pentru ocuparea locurilor alocate distinct pentru ei, trebuie să depună un dosar care cuprinde următoarele acte necesare pentru dosarul de înscriere:

– Cererea de înscriere (specificând doar opţiunea pentru liceu), fără a preciza unitatea şcolară pe care doresc să o urmeze (tipizat ISMB);

– Fişa de înscriere 2019;

– Anexă la fişa de înscriere pentru candidaţii care au susţinut şi au promovat probele de verificare a aptitudinilor şi a probelor de verificare a cunoştinţelor de limba modernă/maternă;

– Copie după cartea de identitate (dacă este cazul)/certificatul de naştere, în copie legalizată;

– Recomandarea scrisă din partea preşedintelui organizaţiei civice, culturale sau politice a romilor, legal constituite, prin care se atestă apartenenţa lor la etnie romilor şi NU faptul că fac parte din respectiva organizaţie;

– Adeverinţa de la unitatea şcolară de provenienţă cu media generală a claselor V-VIII şi media de admitere;

– Foaia matricolă pentru clasele I-VIII;

– Fişa medicală;