| ShoxieGG a întrebat:

Salut, daca am media 4.75 la o materie pe primul semestru, si pe semestrul 2 o sa am media 6, cum se calculeaza si cum se rotunjeste. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti avea media semestriala 4, 75, daca din calcul rezulta aceasta medie atunci vei avea media semestriala 5, fiindca media semestriala se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului.
Doar media anuala nu se rotunjeste ci se trece cum rezulta din calcul, respectiv este media aritmetica a celor 2 medii semestriale.
De ex.: daca pe primul semestru ai avut media 5 si pe semestru II vei avea media 6 atunci media anuala va fi 5, 50.

1 răspuns: