| AdrianPavel12 a întrebat:

Salut,daca am un aparat cu un consum de 3000 wați acest aparat este pornit între orele 17:00 și 24:00 si daca vreau sa calculez tariful de noapte de 0, 2 € și tariful de zi de 0, 3 € imi puteti spune cat trebuie sa platesc noapte si cat trebuie sa platesc ziua si dupa totalul? Multumesc frumos.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce-ar fi să te uiți puțin la contor seara și apoi dimineața și ne spui ce-ai văzut?

| AdrianPavel12 explică (pentru sierra1):

Pai n am de gand sa platesc vreau sa imi fac o idee de asta am scris aceasta intrebare, daca voiam sa vad puteam sa vad si eu la contoar singur... ideea e sa vad cat ma costa... imi poti zice? ti am dat de la ce ora pana la ce ora, tariful de zi si de noapte si wati de la aparat.

| sierra1 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

"aca voiam sa vad puteam sa vad si eu la contoar singur"

e evident, doar contorul (subliniez; contor) ăla e la TINE!

| AdrianPavel12 explică (pentru sierra1):

Eu nu inteleg de ce ai mai comentat la aceasta intrebare daca nu ai inteles intrebarea... mai citeste inca o data intrebarea si poate o sa intelegi.

| sierra1 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Cred că vorbim limbi diferite: spuneam de consum, kilowați, contor. Se pare că nu pricepi o iotă. Hai noroc!

| doctorandus a răspuns:

Nu știu măi, la mine în provincie tariful de noapte e între 23-7. În Brabant este între 21-7. Sâmbăta, duminica și sărbătorile legale se pun drept tarif de noapte.