| Robert17x a întrebat:

Salut,daca as vrea sa urmez o facultate de biologie,ce as putea iesi pe urma, in afara de profesor? Desi imi place mult biologia, ma gandesc ca pentru medicina am foarte mult de invatat si mi se duce ambitia.Asa ca ce alte meserii as mai putea practica legate facultatea de biologie?

4 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Cunosc o persoana care a absolvit Facultatea de biologie si din cate tin minte a lucrat ]n laborator la o fabrica de medicamente, iar acum cred ca este la un laborator de analize, dar nu mai stiu sigur. M-am uitat acum pe site-ul companieni Antibiotice, din Iasi si vad ca au joburi acive pe postul de biolog, in cadrul sectiei de Biosinteza si cer sa fii leicential in biologie. Deci, mai pe scurt, mai poti lucra si in diferite unitati de acest fel, laboratoare de analize si cred ca si in unitati de procesare alimente, in laboratoare unde se face controlul calitatii..si posibil si in diverse companii/ONG-uri care se ocupa de conservarea mediului. Dar daca nu esti intr-o zona foarte dezvoltata din punct de vedere industrial, cred ca depinde foarte mult si de disponibilitatea ta de a te reloca, pentru a gasi un job ok in domeniu.

| iulianr a răspuns (pentru iulianr):

Scuze pentru greseli laughing Am scris pe telefon, in timp ce mergeam si nu am mai verificat daca am scris corect.

| Feri5 a răspuns (pentru iulianr):

Poți fi biochimist. Vei lucra mai mult prin laboratoare.

Sau chiar poți fi cercetător. E foarte fain asta. Doar că trebuie un doctorat.

| silwi a răspuns:

Se poate lucra in laboratoare de cercetare sau de analize. Pt asta trebuie obtinut ALP-ul, care e mai greu dar nu as lasa asta sa te descurajeze. Tine cont insa ca si la bio este foarte mult de invatat. Multi intra usor pe medii mari la bac si apoi nu pot sa faca fata. Multa bafta happy