| paulwalkerfan a întrebat:

Salut daca iau probele sportiva la liceul militar si cea scrisa nu, sunt admis? Daca sunt din Constanta si dau la Alba Iulia platesc interatul si mancarea? Cat ar trebui platesc? Sunt grele probele scrise si sportive?

Răspuns Câştigător
| MedionTcO a răspuns:

Salut! Eu mai am saptamana viitoare examenele de capacitate si pe 6 plec la Campulung sa ma repartizeze pe clase.Am luat toate examenele :P. Daca nu iei macar nota 6 la examenele scrise nu treci la etapa cu media finala(nota de la examenul din incinta liceului si nota finala de la capacitate+5-8).Nu are treaba de unde esti.Totul este gratuit la Colegiul Militar.La mine anul asta a fost mai greu ca anul trecut...sunt 8 intrebari la romana si 10 la matematica, toate grila.Se dau in 3 ore amundoua si se face o nota(nota maxima la matematica este 5 iar la romana 4+1 punct din oficiu=10).Proba sportiva si cea psihologica se da prima data. Sportiva consta intr-un traseu aplicativ exact ca asta:https://www.youtube.com/watch?v=33d3epPGY5U si alergarea de rezistenta pe 1000m....ca sa ai rezultate excelente la sportiva incepe si tu antrenamentele cu vreo 6 luni inainte.Eu am inceput cu 2 luni inainte dar a tras tare.Pentru psihologic iti recomand 1 sedinta-2 la un psiholog.El va sti ce sa faca. Sper ca te-am ajutat. ^^

| paulwalkerfan explică (pentru MedionTcO):

Cate tractiuni trebuie sa faci? Ce note trebuie sa iau la capacitate?

| MedionTcO a răspuns (pentru paulwalkerfan):

Trebuie sa faci minim una corecta si maxim 5.Nota depinde de punctajul luat la examenul de la colegiul militar si de numarul de participanti pe loc.