| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca intru la facultate la buget mai platesc facultatea?

9 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Nu plãtești taxa pentru anul/semestrul ăsta, o plătește statul pentru tine. Și o să continue să plătească atât timp cât ai note bune și te menții la buget. Tu nu dai nimic.

| aXy99 a răspuns:

Daca nu sunt mort, sunt viu?

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

O analogie mai buna ar fi: daca primesc un cadou trebuie sa-l platesc?

| laSoledad a răspuns (pentru aXy99):

Dar Elodia, oare? thinking

| aXy99 a răspuns (pentru laSoledad):

Elodia e ca pisica lui Schrödinger. E si vie, e si moarta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Numai daca pici la taxa.

| laSoledad a răspuns:

Te-ai gandit macar putin tu singur inainte sa ne pui intrebarea?

Sau nu intelegi bine diferenta dintre "la buget" si "la taxa"?

La buget inseamna ca statul iti plateste studiile, pentru ca te numeri printre cei cativa cu o medie destul de buna.

La taxa, intra ceilalti.

| BlackRaven45 a răspuns:

Pai, poate mai sunt mici taxe, precum inscrierea. La unele facultati se plateste, la altele nu. Depinde de fiecare facultate. Mai sunt chichite. Dar in principiu, nu.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

O sa fie gratuit primul semestru iar pentru a te mentine la buget va trebui sa termini semestrul cu nota mare.

Zi faina.