| andrey04 a întrebat:

Daca la Evaluarea Nationala pentru clasa a 8a iau 4 la mate si 8 si ceva la romana si am si media generala de la 5-8 mare mai pot intra la liceu?

Răspuns Câştigător
| IoAlexandra a răspuns:

Anul acesta da! Dar de la anul nu se va mai putea daca ai la o disciplina(nu conteaza care) sub 5.Atunci vei fi trimis la o scoala profesionala.

4 răspunsuri:
| yo547 a răspuns:

Da,desigur.Ai o medie foarte buna draga.

| xForSmile a răspuns:

Da, poti intra. Nu la unul foarte bun, dar poti.

| Albertxxx a răspuns:

Pai media de admitere se calculeaza : 50 % media examenelor, 50% media 5-8 (media gimnaziala). Evaluarea nationala nu e precum Bacalaureatul, adica poti lua si nota 1, la ambele discipline, iar daca ai media mare in 5-8 te ajuta.

| CameliaS a răspuns:

Bună Andrei. Da, poți să intrii la liceu și cu media de admitere 1, 20. Ideea este că ar fi bine să tragi și să înveți să iei măcar 5 la mate și 9 la română. Nu e greu, sunt convinsă că ești un băiat deștept. Mie mi-a luat mult să îmi dau seama că este spre binele meu să intru la un liceu bun. e vorba de anturajul pe care o să îl ai, despre genul de oameni cu care o să ai de aface. și e bine să eviți "golanii". Sincer, este treaba ta ce faci, dar ascultă-mă pe mine că știu ce zic. Toate cele bune! happy