| ionuti34 a întrebat:

Salut daca nu iei un examen in sesiunea specială de la facultate, atunci când dai in toamna o sa plătești acea taxă? Stiu ca a doua oară e cu taxă.

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Da. Dacă nu iei examenul în sesiunea sau în restanța din anul respectiv atunci anul viitor se plătește. Cât plătești depinde de facultate, în general facultatea pune un anumit preț pe credit, ex 40 de lei pe credit iar dacă examenul tău are 5 credite de exemplu plătești 200 de lei.

| ionuti34 explică (pentru mastadont):

Adică dacă dai in martie (sesiune speciala) si nu iei, cand dai in toamna plătești?

| mastadont a răspuns (pentru ionuti34):

Depinde de facultate, eu pot doar să-ți spun cum era la mine. Să zicem că în vară termin anul și din toate examenele date pe unul îl pic în sesiune. Atunci mă mai pot duce o dată pe gratis în restanță, care e la o săptămână după sesiunea normală. Dacă îl pic și atunci, trebuie să merg anul următor când voi fi nevoit să-l plătesc. Puteam să merg la lichidări, chiar la sfârșit de an, dar doar dacă eram în ultimul an din câte țin minte. Nu știu despre ce sesiune specială vorbești, la noi nu era așa ceva.

| morfeo a răspuns:

Doar daca o pici si pe cea din toamna, se plateste reexaminarea